Prejsť na obsah

Minimálne 200,72 eur. Toľko musia po novom platiť živnostníci na sociálnych odvodoch

Unsplash

Sociálna poisťovňa SZČO zasiela aj upozornenie o zvýšení poplatku.

BRATISLAVA 11. januára (SITA) – Živnostníci pozor! Do praxe prichádza očakávaná zmena vo výške sociálnych odvodov na rok 2023.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch zasiela živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) oznámenia o zvýšení poistného v súvislosti s nárastom minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu.

SZČO dostanú takmer 175-tisíc oznámení buď listom prostredníctvom pošty alebo elektronicky. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Nová výška poistného sa od 1. januára tohto roka týka 174,5 tisíca SZČO, ktorým sa zvyšuje minimálny vymeriavací základ a ďalších 354 SZČO si musí platby upraviť pre nárast maximálneho vymeriavacieho základu.

Obe skupiny odvádzateľov poistného sú povinné uhradiť odvody v novej výške do 8. februára 2023. Sociálna poisťovňa im zároveň odporúča, aby si nezabudli včas upraviť platobný príkaz v banke. Vyhnú sa tak prípadným nedoplatkom.

Nové minimálne poistné pre SZČO s minimálnym vymeriavacím základom predstavuje 200,72 eura mesačne, doteraz to bolo 187,78 eura mesačne. SZČO s maximálnym vymeriavacím základom budú v tomto roku platiť maximálne poistné vo výške 2 810,11 eura mesačne, vlani platili 2 629,12 eura mesačne.

Oznámenia o novej výške poistného Sociálna poisťovňa zasiela aj SZČO s pozastaveným výkonom činnosti, aby po ukončení pozastavenia činnosti vedeli, v akej výške majú platiť odvody.

💡
Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov na zvýšenie minimálnych sociálnych odvodov.

Komentáre

Najnovšie