Prejsť na obsah

Nemecký umelec skrášľuje zničené stavby po celom svete Lego kockami!

Nechávanie kúskov umelej hmoty na rôznych verejných miestach kde nepatria sa zvyčajne nazýva znečisťovaním životného prostredia. Avšak stačí iný pohľad a so znečisťovania je umenie a skrášľovanie okolitého sveta.

Nemecký umelec Jan Vormann cestuje posledných šesť rokov po svete a má naozaj zaujímavú záľubu. Zničené diery v budovách, na uliciach a mostoch po celom svete vypĺňa kockami zo stavebnice Lego. Niekto by o ňom presne mohol povedať, že robí len neporiadok, avšak Jan je len lepším a všímavejším človekom ako mnoho ostatných. Interaktívna mapa na webe jeho projektu zobrazuje takmer 40 miest v USA, Európe, Amerike a Ázií, ktoré Vormann navštívil a po ich rozkliknutí sa vám zobrazia jednotlivé fotografie opráv legovými kockami. Na Slovensku ani v Čechách podľa tejto mapy zatiaľ Jan nebol.

Jeho projekt Dispatchwork je zmysluplný aj z dôvodu, že Lego je stavebnica známa po celom svete a vďaka svojej farebnosti dokáže aj obyčajné a škaredé veci skrášliť a rozjasniť. Vormann pre portál Hi-Fructose povedal, že vyhľadáva predovšetkým historické stavby a napríklad aj také, ktoré majú politickú minulosť, ako napríklad vlaková stanica v Berlíne, z ktorej bolo deportovaných množstvo židov počas druhej svetovej vojny. Vormann dodal, že Lego v takýchto stavbách nemá odľahčiť podobné hrôzostrašné udalosti ale pridať do nich akúsi farebnosť dneška v podobe materiálu, ktorý každý na svete vníma rovnako.

Lego Jan Vormann

Jan Vormann má často aj rôznych dobrovoľných pomocníkov v podobe študentov alebo celých rodín, ktorí s ním trávia deň hraním sa s Legom v uliciach po celom svete spolu s ním. Ako uvádza portál The Verge, viac o tomto projekte aj o samotnom Vormannovi sa môžete dozvedieť v dokumente Beyond the Brick, ktorý spoločnosť Lego natočila v roku 2014. Projekt Dispatchwork Nemca Jana Vormanna ukazuje, aké jednoduché môže byť zlepšovanie a skrášľovanie sveta okolo nás. Aj malé farebné kúsky plastu totiž dokážu vytvoriť celok, ktorý robí náš svet krajším! :)

Lego dispatchwork Lego mur Lego srdce

 

Komentáre

Najnovšie