Prejsť na obsah

BMW predstavilo inteligentný a bezpečný motocykel budúcnosti, prilba bude nepotrebná

Motocykle patria už desaťročia medzi obľúbené dopravné prostriedky po celom svete. Ich hlavnou výhodou je jednoduché parkovanie a rýchlejšia doprava aj v upchatých veľkomestách. Problémom však je, že nie sú ani zďaleka tak bezpečné ako automobily. Spoločnosť BMW to však chce v budúcnosti zmeniť.

Jej názov je Motorrad Vision Next 100 a ukazuje, ako by mala vyzerať bezpečná a inteligentná motorka budúcnosti. Celý koncept ukazuje, ako zapracovanie nových technológií a možností konektivity dokáže zmeniť zážitok z jazdy. Ak by ste si mysleli, že bude jazdiť sama, nie je to tak. To sa totiž očakáva od áut a motorkári, ktorí využívajú jazdu na motorke ako formu relaxu a oddychu by boli určite proti. To však neznamená, že im Motorrad Vision Next 100 dovolí úplne všetko. Koncept je totiž nabitý množstvom inteligentných bezpečnostných systémov na elimináciu rizika tragických havárií.

Ako uvádza portál TechCrunch, vďaka bezpečnostným systémom dokonca nie je potrebná ani prilba (legislatíva však zatiaľ nepustí) a ani motorkárske oblečenie. Motorrad Vision Next 100 sleduje kompletné okolie motocykla a svojimi radami pomáha vodičovi vyhnúť sa nebezpečným situáciám a ak už nejaká krízová nastane, dokáže dokonca zakročiť a prevziať kontrolu nad motorkou. Koncept obsahuje taktiež automatický systém na udržiavanie rovnováhy, ktorý eliminuje riziko pádu alebo prevrátenia motorky a to či už za jazdy alebo počas státia. Takže ľudia s krátkymi nohami budú mať na semafóroch o problém menej :) .

bmw-motorrad-vision-next-100

Pri koncepte je viditeľný taktiež ľahký priezor na vodičových očiach, ktorý samozrejme chráni pred vetrom a hmyzom ale zobrazuje aj dôležité informácie vrátane rýchlosti a otáčok, ktoré tak vodič nemusí sledovať na motocykli. A čo sa týka pohonu, keďže ide o koncept motocykla budúcnosti, je samozrejme elektrický. Uvidíme, ako veľmi sa budú sériové modely v budúcnosti líšiť od konceptu Motorrad Vision Next 100, avšak niektoré prvky, hlavne tie bezpečnostné, by sme zrejme časom naozaj v motorkách mohli nájsť. Je skvelé vidieť aká zaujímavá budúcnosť nás na dvoch kolesách čaká!

Komentáre

Najnovšie