Prejsť na obsah

Matovičov daňový bonus získal ďalšie ocenenie. Tentoraz za Byrokratický nezmysel roka

Unsplash

Výpočet daňového bonusu je po novom komplikovaný a náročný, tvrdí RÚZ.

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) – Za byrokratický nezmysel roka zamestnávatelia označili daňový bonus. Presnejšie jeho výpočet.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Do ankety Byrokratický nezmysel roka 2022 nominovali podnikatelia a odborná verejnosť 57 námetov. O víťazovi rozhodlo on-line hlasovanie, ktoré sa uskutočnilo od 28. novembra do 27. decembra a zapojilo sa doň celkovo 1 065 respondentov.

Výpočet daňového bonusu je podľa výsledkov značne komplikovanejší a prácnejší. Závisí po novom aj od výšky základu dane konkrétnej osoby. Navyše, účtovníci musia od júla do decembra 2022 každému zamestnancovi duplicitne vypočítavať daňový bonus, a to starým aj novým spôsobom a vyplatiť mu tú sumu, ktorá je vyššia.

„Víťaz tohtoročnej ankety je príkladom, prečo je dôležité neobchádzať štandardný legislatívny proces. Ide o novelu, ktorú schválili bez diskusie v skrátenom legislatívnom konaní,“ konštatuje výkonný sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Druhé miesto reprezentuje povinnosť zápisu rodných čísel do obchodného registra. Napriek tomu, že štát sľuboval automatické zápisy týchto údajov, v praxi z podnikateľov aj naďalej robí „poštárov“ a žiada údaje, ktoré už má. Tretiu priečku obsadili administratívne povinnosti vyplývajúce z novej mediálnej legislatívy.

Tá je na jednej strane nejednoznačná a na nové povinnosti majú protichodné názory aj predstavitelia štátnych inštitúcií a zároveň sa môže týkať množstva firiem, napríklad tých, ktoré v rámci svojho marketingu vydávajú podcasty.

Byrokratický nezmysel je anticena pre legislatívne opatrenie komplikujúce život podnikateľom. Anketa vznikla v roku 2012 a jej vyhlasovateľom je Združenie mladých podnikateľov Slovenska.

Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska. Odborným konzultantom je Centrum lepšej regulácie Slovak Business Agency a partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská komora daňových poradcov a portál Podnikajte.sk.

💡
Byrokratickým nezmyslom roka je výpočet daňového bonusu.

Komentáre

Najnovšie