Prejsť na obsah

Matovič oznámil zníženie DPH na vleky, lanovky a pre gastro

Minister financií zároveň skritizoval hotely a reštaurácie za neodvádzanie daní.

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) – Minister financií Igor Matovič dnes oznámil zníženie DPH na lanovky a vleky. Z pôvodných 20 percent poklesne sadzba na 10 percent. Šéf OĽaNO to uviedol na dnešnom brífingu.

Okrem lanoviek a vlekov zmena zasiahne aj akvaparky, vstupné do športovísk, reštauračné a stravovacie služby. Vo všetkých sa má v prvých troch mesiacoch budúceho roka znížiť DPH zo súčasných 20 percent na 10 percent.

Podľa ministra financií má segment stravovania problémy s daňovou disciplínou. Matovič upozornil na to, že v gastro sektore sa priznáva len 35 percent tržieb. Zároveň uviedol, že ak by začali prevádzkovatelia gastro služieb priznávať vyššie tržby, 10-percentná DPH by mohla platiť aj po 31. marci budúceho roka.

Tento krok by mal parlament budúci týždeň schváliť ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o DPH.

„Rátame s tým, že ceny zrejme zostanú rovnaké alebo nebudú stúpať a najviac to pomôže prevádzkovateľom gastra," povedal Matovič.

Ak gastro sektor podľa neho nebude priznávať vyššie tržby, výpadok štátu na nižšej DPH bude za tri mesiace predstavovať do 30 miliónov eur.

Zníženie DPH považuje za podanú ruku pre gastro sektor. „Chceme vidieť vyššie tržby," povedal. Bol by rád, ak by prevádzkovatelia gastra priznávali oproti súčasnosti dvojnásobné tržby.

„Bol by som veľmi rád, keby sme v gastre čo najmenej podvádzali," dodal. Ak podľa neho gastro sektor nezačne priznávať vyššie tržby, 10-percentná DPH bude platiť len v prvých troch mesiacoch budúceho roka.

💡
Lanovky, vleky, gastro a športoviská sa môžu tešiť na 10 percentnú DPH.

Komentáre

Najnovšie