Prejsť na obsah

Volám sa Miloš Blaško, mám za sebou niekoľko Startup Weekendov a rozhodol som sa s vami podeliť o svoje niekoľkoročné skúsenosti s týmto podujatím, ako z pohľadu účastníka, tak aj organizátora.

Doteraz som sa zúčastnil všetkých 5, ktoré sa konali v Bratislave. Ďalej dvoch zo 4-och v Žiline a jedného z 3-och v Košiciach. Spolu 8 víkendov v spoločnosti ľudí, ktorí chcú vybudovať niečo vlastné, pomôcť ľuďom riešiť ich každodenné problémy a ešte na tom aj niečo zarobiť.

Každé mesto má svoj vlastný realizačný tím. Dobrovoľne a bez nároku na honorár si rok čo rok ukrajujú zo svojho voľného času s nádejou, že pomôžu priviesť na svet nové a úspešné produkty či služby. Ukazujú ľuďom, že sa to dá. Stačí iba stráviť jeden víkend inak ako zvyčajne.

organizers

Tento sa začína už v piatok po práci. Po úvodnom predstavení programu dostávajú všetci účastníci šancu odprezentovať svoj nápad.

„Mikrofón do ruky a nasleduje tvojich 60 sekúnd slávy. Aký problém riešiš, čo je tvoje riešenie, koho potrebuješ do tímu. Snaž sa zaujať a byť zapamätateľný. Máš iba jednu šancu..“

friday pitch

Po prezentáciách nasleduje hlasovanie. Každý má 3 hlasy, ktoré môže ľubovoľne rozdeliť. Prvých 10 nápadov s najvyšším počtom hlasov postupuje ďalej. Ich ďalšou úlohou je vytvoriť si tím. Programátori, dizajnéri, marketéri, biznisáci.. Všetci na jednom mieste a ochotní pridať sa k tvojmu nápadu. Proste sen každého startupistu :)

Voting

Čo sa deje ďalej záleží od každého tímu. Až do nedeľného večera majú k dispozícii priestory a občerstvenie. V sobotu ich navštívia mentori – skúsení experti z rôznych oblastí podnikania. Vždy prinesú nové pohľady na riešenie problémov,  skryté možnosti či alternatívne biznis modely. Pre mňa určite najhodnotnejšia časť víkendu.

Mentoring

Posledné hodiny tímy venujú príprave finálnych prezentácií. Treba predsa porote a svetu ukázať, kvôli čomu ste nespali posledné 2 noci. Startup Weekend vyhlasuje 3 víťazné miesta, ale v skutočnosti sú víťazi všetci. Vyšli zo svojej komfortnej zóny a 54 hodín makali na nových nápadoch s novými ľuďmi. Niektoré tímy vydržia spolu aj po víkende, iné sa rozpadnú. Ale spomienky, kontakty a skúsenosti zostanú všetkým.

Final pitch

V úvode som písal, že som sa zúčastnil 8-mych Startup Weekend-ov. Prvé dva bratislavské som absolvoval ako účastník, ale od tretieho som súčasťou realizačného tímu. Chcem pomáhať dobrej veci, ktorou toto podujatie určite je. Už o týždeň organizujeme ďalší a zároveň oslavujeme 5-te narodeniny. Príďte ich osláviť spolu s nami. Ako darček nám úplne postačí pár nových slovenských startupov ; ) Lístky nájdete na swbratislava.eventbrite.com.

SW 6 cover

Web: bratislava.startupweekend.org

Facebook: facebook.com/StartupWeekendBratislava

Twitter: twitter.com/swBratislava

Komentáre

Najnovšie