Prejsť na obsah

Iniciatíva maloobchodníkov: zatvorené obchody v nedeľu nechceme

Unsplash

Politikom podnikatelia vyčítajú, že namiesto riešenia skutočných problémov vyťahujú populistické témy.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) – Proti opätovnému návrhu poslancov na zatvorenie obchodov v nedeľu sa postavila aj Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM).

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Niektorí podnikatelia majú svoje prevádzky v nedeľu zatvorené bez toho, aby im to nariaďoval štát. Iní zvažujú, či vôbec ponechať svoje prevádzky otvorené, nakoľko riešia existenčné problémy kvôli nárastu cien energií.

Počas posledných dvoch rokov bolo niekoľko pokusov o povinné zatvorenie obchodov v nedeľu. Hlavným dôvodom bolo, aby ľudia trávili víkend s rodinou. Informoval o tom v tlačovej správe predseda ISKM Daniel Krakovský.

„Miesto toho, aby politici riešili kritickú situáciu podnikateľov, najmä z dôvodu historicky najvyššej inflácie a razantného niekoľkonásobného zvyšovania cien energií, opäť vyťahujú populistickú tému, ktorá spoločnosť rozdeľuje,“ hovorí predseda ISKM.

Predseda iniciatívy tvrdí, že na všetko doplatia iba zamestnanci, ktorí takto prídu o víkendové príplatky, ktoré poslanci minulý rok zvyšovali spolu s minimálnou mzdou. Okrem toho o príplatky prídu aj študenti, ktorí využívali víkendové smeny na privyrobenie si popri škole.

Spolu s novým rokom čakalo podnikateľov hneď niekoľko prekvapení a to zvyšovanie zálohových platieb za energie, vysoká miera inflácie, ktorá prekročila v novembri viac ako 15 percent, čoho výsledkom je rast nájomného v priemere o 10 percent. Taktiež rastúca minimálna mzda a príplatky za prácu cez víkendy a sviatky.

„Dnes by mala byť priorita vlády vysporiadať sa s komplikovanou situáciou v podnikateľskom prostredí, ktoré zamestnáva stovky tisíc ľudí a nájsť spôsob, ako im neklásť ďalšie prekážky,“ uzavrel Krakovský.

💡
Maloobchodníci nesúhlasia so zatvorením obchodov v nedeľu.

Komentáre

Najnovšie