Prejsť na obsah

Hlavný futurológ spoločnosti Google predpovedá: Ľudia začnú žiť navždy od roku 2029

O tom, že ľudia raz začnú žiť naveky sa hovorí dlho. Avšak nikto nevie kedy takáto doba nastane. Keď však človek, ktorý už v minulosti povedal viaceré presné predpovede, sa vyjadrí na túto tému, niečo pravdy na tom byť môže.

Ray Kurzweil je hlavný futurológ v spoločnosti Google. Ja známy hlavne vďaka svojim takmer úplne presným predpovediam budúcnosti. Ešte v 80. -tych rokoch predpovedal veci, ktoré v tom čase vyznievali ako úplné sci-fi. Napríklad samojazdiace autá, automatické protézy alebo bezdrôtový prístup k informáciám cez internet a mnohé ďalšie. Jeho predpovede sa aj skutočne naplnili, keďže dnes už svet všetko z toho pozná.

Jeho najnovšou predpoveďou však je, že ľudia začnú žiť navždy a to už v celkom dohľadnom čase, od roku 2029. Mnohí ľudia si myslia vedcovi, futurológovi a inovátorovi Rayovi Kurzweilovi, že je veštcom našej digitálnej doby. A iní zas, že je úplne mimo. Podľa Kurzweilových výpočtov však jedinečnosť, čo znamená spojenie ľudskej inteligencie s neprírodnou inteligenciou alebo technológiou nastane v roku 2045. “Neprírodná inteligencia vytvorená v tom čase dosiahne úroveň, ktorá bude miliardu krát vyššia ako úroveň všetkej ľudskej inteligencie dnes“, povedal Kurzweil.

Ray Kurzweil futurolog

Jeho predpoveď na večný ľudský život od roku 2029 vzišla z jeho tvrdenia, že “zhruba od roku 2020 sa začne využívanie nanobotov, ktoré sa budú starať o celý náš imunitný systém. Náš imunitný systém je úžasný, ale vyvíjal sa ešte pred tisíckami rokov, kedy panovali úplné iné podmienky.“ Kurzweil verí, že nanoboty – mikroskopické samopoháňané roboty, ktoré budú fungovať ako biele krvinky.

Už dnes vedci používajú pri imunoterapii biele krvinky na ničenie rakovinotvorných buniek, avšak Kurzweil to chce posunúť ešte ďalej. Namiesto míňania vlastných bielych krviniek chce poslať do tela nanoboty, ktoré odvedú túto prácu za ne. Ako Kurzweil povedal, “nanoboty majú veľkosť krviniek a sú dosť inteligentné. Nedávno som sledoval jednu z mojich bielych krviniek napadnúť baktériu pod mikroskopom. Nanoboty dokážeme naprogramovať proti všetkým patogénom a napríklad v prípade nového vírusu bude postačovať stiahnuť si aktualizovaný softvér z internetu.“

Ray Kurzweil speaker

Celý nápad môže znieť celkom šialene, avšak malé roboty plávajúce v našich telách a bojujúce s rôznymi chorobami a vírusmi môžu byť o pár rokov skutočne realitou. V USA podobnú iniciatívu podporuje aj Národný inštitút pre výskum rakoviny. “Verím, že okolo roku 2029 dosiahneme bod, kedy zdravotnícke technológie dokážu pridať ku každému odžitému roku jeden rok života navyše. Nemyslím tým predpokladanú dĺžku života založenú na dátume narodenia ale skôr predpokladanú dĺžku zostávajúceho života“, dodal Kurzweil.

Rýchlo rozvíjajúca sa oblasť biotechnológie je presne to, o čo sa Kurzweil pri svojich vyjadreniach o večnom živote ľudí opiera. Nanoboty však nie sú jediné čo môže prísť. Podľa The Science Explorer totižto Kurzweil pri rozhovore s Davidom Hochmanom prezradil, že pri nedávnom biotech výskume v americkom Connecticute sa vedcom podarilo vypnúť na zvieratách génový receptor tuku a inzulínu, vďaka ktorému mohli následne jesť väčšie porcie jedla bez priberania alebo tvorby diabetesu.

Ray Kurzweil si predstavuje budúcnosť, v ktorej je technológia na takej úrovni, že ľudia sa budú môcť starať sami o svoje telo a predlžovať si tak život – zrejme navždy. Táto predpoveď je naozaj zaujímavá a bude veľmi zaujímavé sledovať, či o 13 rokov naozaj ľudia začnú žiť navždy. Aj keď je otázne, či to všetci naozaj aj budú chcieť :)

Komentáre

Najnovšie