Prejsť na obsah

Génius, ktorý v 17 rokoch vymyslel gél na okamžité zastavenie krvácania a zahojenie

Predstavte si, že máte dopravnú nehodu, po ktorej máte na nohe hlbokú ranu. Krv sa z nej valí a nie a nie prestať. Z lekárničky si však vyberiete gél, ktorý si do rany aplikujete, krv prestane behom niekoľkých sekúnd tiecť a za niekoľko minút je navyše zahojená. Vďačiť za to budete môcť VetiGelu, polyméru založenom na riasach, ktorého tvorcom je Joe Landolina. Joe je 22 ročný vedec, ktorý však na tomto géle začal pracovať už ako 17 ročný. Momentálne je co-founderom a CEO startupu Suneris, bio-technologickej spoločnosti, ktorá VetiGel vyrába.

VetiGel

Ako hovorí sám Joe Landolina, jeho gél dokáže do 12 sekúnd vytvoriť zrazeninu ako prekážku pre prúdiacu krv a behom niekoľkých minút ranu aj zahojiť. V géli sú riasy, ktoré sú vyrobené z tenkých samostatných polymérov. Ako ďalej pre Business Insider povedal Landolina, tieto polyméry sa polámu na menšie kúsky ako pri rozoberaní Lego stavebnice, následne sa vložia do gélu a ten sa vytlačí do rany. Keď sa gél dostane do rany, či už ide o otvorenú kožu alebo orgány z mäkkého tkaniva ako pečeň, oblička alebo slezina, vytvorí štruktúru podobnú sieti. Ako ďalej Landolina tvrdí, na jednej strane vytvorí gél silné lepidlo, ktoré drží ranu pokope, na druhej strane pomáha telu produkovať fibrín na povrchu rany.

VetiGel Application

Fibrín z dlhodobého hľadiska pomáha pri obnove tkaniva. Preto VetiGel len rany nezaceľuje ale ich aj hojí. Po pár minútach od aplikácie je možné gél bezpečne odstrániť. Joe vynašiel prvú verziu svojho gélu v laboratóriu svojho dedka keď bol ešte na strednej škole. Ako nováčik na New York University prihlásil gél do podnikateľskej súťaže, kde v konkurencií študentov z druhého stupňa a profesorov obsadil druhé miesto. Za ďalšieho štyri a pol roka premenil prototyp na reálne podnikanie. Jeho projektový partner Isaac Miller sa stal jeho co-founderom a CFO a VetiGel začal naberať na rozmeroch.

VetiGel team

Dnes chce Suneris priniesť VetiGel masám. Minulý týždeň spoločnosť oznámila, že začne koncom leta gél distribuovať zo svojich priestorov v Brooklyne veterinárom, od ktorých momentálne prijímajú predobjednávky. VetiGel pre ľudí by mal taktiež nasledovať, otázkou je však zatiaľ kedy. Balenie piatich dávok stojí 150 dolárov, teda 30 dolárov za dávku. Suneris chce najskôr pokryť americký trh a následne začiatkom budúceho roka prísť aj do Európy a Ázie. To by sa malo tejto inovatívnej spoločnosti podariť aj vďaka partnerstvu s britskou spoločnosťou VetPlus, zameriavajúcu sa na medicínu pre zvieratá.

Ako hovorí Joe Landolina, hlavným cieľom je dostať v horizonte niekoľkých rokov VetiGel od veterinárov aj k ľudským doktorom a používať ho na pomoc ľuďom. Joe predpokladá, že do roka by mali dostať povolenie aj na testovanie gélu v ľudských ranách. Ak pôjde všetko podľa plánu, VetiGel by mal najskôr pomôcť členom armády a taktiež ľuďom s traumatickými poraneniami. Nasledovať by mali operačné sály a doktori a následne aj domácnosti. Ako Landolina podotkol, VetiGel je aj naďalej potrebné testovať, aby sa predišlo úplne všetkým možným negatívnym a nežiadúcim vedľajším účinkom. Vyzerá to teda tak, že budúcnosť medicíny sa postupne aj vďaka podobným géniom ako Joe, ktorí sa neboja experimentovať a objavovať nové veci, stáva realitou, čo nás skutočne teší! :)

VetiGel Suneris

Komentáre

Najnovšie