Prejsť na obsah

Ešte existuje šanca, že schválime rozpočet, tvrdí Viskupič z SaS

Unsplash

Hlasovanie o zákone roka sa bude zrejme ešte presúvať.

BRATISLAVA 19. decembra (SITA) – Nevieme, či návrh budúcoročného štátneho rozpočtu prejde ešte tento rok. Uviedol to predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič z SaS.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Šanca na schválenie podľa neho je. „Ale aká veľká, ťažko povedať. Ja si myslím, že hlasovať by sa malo zajtra (v utorok, pozn. red.) o jedenástej. Skôr si myslím, že sa hlasovanie bude ešte presúvať do ďalších dní,“ povedal v pondelok v parlamente Viskupič. Zároveň zopakoval, že strana SaS rozpočet v predloženej podobe nepodporí.

Schvaľovanie štátneho rozpočtu dali do parlamentného programu koncom novembra a prerokovaný ho mali už 1. decembra. Vláda však riešila vlastné vnútorné problémy, ktoré nakoniec vyústili do toho, že parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO) ešte skôr, než stihli o rozpočte hlasovať.

Ak sa rozpočet štátnej správy na nasledujúci rok neschváli parlamentom do 31. decembra, od 1. januára nastáva hospodárenie rozpočtovým provizóriom.

Príjmy následne nebudú provizóriom dotknuté a rástli by v súlade s mierou inflácie, no výdavky sa zmrazia na sume z roka 2022. Viacerí ekonómovia sa vyjadrili, že každý rozpočet je lepším riešením ako provizórium.

💡
Aj keď sa hlasovanie o štátnom rozpočte bude ešte zrejme presúvať, je šanca, že sa schváli tento rok, hovorí Marián Viskupič z SaS.

Komentáre

Najnovšie