Prejsť na obsah

Eco-Cooler je klimatizácia, ktorá chladí úplne bez elektriny, nestojí skoro nič a môžete si ju vyrobiť

V posledných rokoch sa už tropické teploty blížiace sa k 40 stupňom Celzia objavujú pomerne často v lete aj na Slovensku a tak sa ľudia čoraz viac obzerajú po klimatizáciách. Tie sú však stále pomerne drahé a ich prevádzka taktiež nie je práva najlacnejšia.

Pre všetkých, ktorí nemajú v lete radi prehnané teplo, ale zároveň nechcú investovať do klimatizačných jednotiek je určený vynález s názvom Eco-Cooler. Je to klimatizácia, ktorá nepotrebuje absolútne žiadnu elektrinu. Navyše je vyrobená z odpadu a preto nestojí takmer nič a môže si ju vyrobiť úplne každý. Áno, čítate dobre. Eco-Cooler vznikol v Bangladéši, kde je veľmi populárny po celej krajine, keďže až 70% tamojšej populácie žije bez elektrickej energie.

eco cooler

Na výrobu Eco-Coolera je potrebný kartón v rozmere okna, do ktorého má byť umiestnený. Následne sa do tohto kartónu spravia dierky, ktoré musia byť dostatočne veľké na to, aby sa cez ne dostalo hrdlo plastovej fľaše. Následne je z týchto fliaš potrebné odrezať dno, prestrčiť hrdlá fliaš cez dierky v kartóne. Vrchnú časť z vrchnákov je taktiež potrebné odrezať a následné ich zašróbovať naspäť na fľaše ako poistku. Tento postup treba opakovať až kým kartón nie je plný fliaš a následne ho umiestniť do okna a potom už len stačí sledovať, ako teplota v miestnosti klesá.

Ako môžete vidieť na videu, celý princíp Eco-Cooleru funguje podobne, ako keď si fúkate vzduch z úst na ruku. Ak si fúknete na ruku s veľmi otvorenými ústami, vzduch je teplejší, avšak ak ústa privriete, ako keď pískate, a fúknete si na ruku, vzduch je chladnejší. Teplota v miestnosti je vďaka Eco-Cooleru minimálne o 5 stupňov nižšia. Možno to nie je veľa, ale pri 45 stupňoch, čo v Bangladéši bežne zažívajú, je to neoceniteľná pomoc, ktorá navyše takmer nič nestojí. Ako uvádza portál Geek.com, podobný Eco-Cooler netreba umiestniť len do okna, ale dá sa vyrobiť aj väčší, ktorý sa dá umiestniť do dverí.

Ak sa tento víkend budete nudiť, môžete si tak vyrobiť vlastný Eco-Cooler, ktorý môžete sami otestovať. Ak aj doma máte klimatizáciu, môžete Eco-Cooler umiestniť napríklad do záhradného domčeka. A ak klimatizáciu doma nemáte, tento jednoduchý vynález vám rozhodne pomôže ľahšie prekonať tropické letné teploty :)

Komentáre

Najnovšie