Prejsť na obsah

Dočasné tetovania získavajú nový rozmer, predstavujeme vám elektronické tetovačky Tech Tats

Ste pripravený stať sa skutočným Cyborgom? Texaská firma Chaotic Moon, ktorá sa zaoberá vývojom a dizajnom softérov, vyvíja high-tech tetovania zložené z elektrických súčiastok a jemných kresbičiek. Toto tetovanie má slúžiť na meranie životných funkcií a zbieranie informácií o vašom tele.

Projekt high-tech tetovačiek s názvom Tech Tats je v súčasnosti vo svojej úvodnej fáze. CEO spoločnosti Chaotic Moon Ben Lamm pre portál TechCrunch povedal: „Vďaka týmto tetovaniam bude možné snímať a zbierať zdravotné dáta na princípe fungovania fitnes náramkov alebo hodiniek Apple Watch. Dáta bude následne možné poslať lekárovi.“ Tech Tats tetovania nie sú jednoducho odnímateľné ako uvedené príklady, v čom vidia autori ich pozitívum.

chaotic-moon-biowearables-tattoo-circuits-designboom-032-818x389

Tetovania sú iba dočasné a zmývajú sa rovnako ako tie, ktoré poznáme zo sladkostí. Rovnako by mali byť ekologicky nezávadné a neinvazívne. Tetovania budú môcť snímať telesnú teplotu a identifikovať to, či je človek pod stresom na základe produkcie potu, tepu a úrovne hydratácie. Tieto dáta budú nahrávané prostredníctvom technológie Bluetooth. Okrem monitorovania telesných funkcií bude údajne možné sledovať aj presnú polohu človeka s tetovaním.

Spoločnosť vážne uvažuje aj o tetovaniach pre vojakov. Takéto tetovania by boli podľa tvorcov schopné detekovať prípadné jedy v ovzduší, patogény v tele vojaka, prípadne aj to, či je vojak zranený alebo zažíva stres.

Chaotic Moon je spoločnosť známa hlavne vďaka dronom alebo fitness náramkom. Lamm však hovorí, že toto je jeden z najvzrušujúcejších projektov, na akých  doteraz v rámci Chaotic Moon pracoval. Napriek tomu, že biometrické tetovania sú skutočne zaujímavým, aj keď už nie originálnym nápadom. Tí originálni si totiž hovoria Kyberpunkovia a budujú zvláštnu, no fascinujúcu subkultúru ľudí, ktorí svoje telo „vylepšujú“ technologicky vyspelými implantátmi. Chirurgickými zákrokmi do seba zámerne inštalujú magnety, RFID čipy a iné komponenty.

Chaotic moon

Set tetovaní by nemal byť drahou záležitosťou, navyše menej invazívny ako implantáty a menej otravný ako súčasné nosenie náramkov, na ktoré ľudia musia najprv začať nezabúdať dávať si ich na seba :)

Komentáre

Najnovšie