Prejsť na obsah

Do prvého slovenského akcelerátora sa môže prihlásiť každý, aj ty! Pozrite sa, čo priniesol včerajší Booster Infoday

Včera večer sa v The Spot uskutočnil Infoday k dlho očakávanému prvému slovenskému akcelerátoru Booster, ktorý The Spot spúšťa v spolupráci s mesačníkom Forbes. Zopár informácií a pripravovanom programe sme už mali, avšak po včerajšom Infoday sme vďaka prezentácii Maťa Ftáčnika o dosť múdrejší.

Ako sme už spomínali Booster bude rozdelený do troch fáz – Idea Market alebo Nápado-Trh, ako túto fázu po slovensky včera nazval Maťo Ftáčnik :), ďalej Inkubácia a poslednou fázou je Akcelerácia. Do prvej fázy Idea Market je možné prihlásiť sa do 3.10.2014. Prihlásiť sa môže úplne každý, kto chce zmeniť svoj život a začať pracovať na niečom vlastnom bez ohľadu na to, či má nápad alebo nie. 6.10.2014 budú známe vybrané nápady do prvej fázy a v tento deň bude pre founderov týchto nápadov pripravený úvodný workshop. Samotný Idea Market ako taký začína už 8.10.2014 úvodným Kick-off matchmakingom, kde sa jednotlivé vybrané nápady odprezentujú a následne sa jednotlivci budú môcť do týchto tímov začleniť, poprípade sa budú tímy snažiť uloviť tých najlepších a najzaujímavejších jednotlivcov. Kick-offu sa zúčastnia aj mentori a experti z rôznych oblastí, ktorí dajú tiež účastníkom nejaké nápady. Ak novo vznikajúci startup využije niektorý z týchto nápadov, musí sa v novo vznikajúcom projekte vzdať 5% podielu v prospech The Spot.

booster info 2

Prvá fáza bude trvať 5 týždňov, počas ktorých budú mať účastníci programu plnú podporu od The Spot Booster tímu zloženého zo Spoťákov, 4 pitch tréningy, 8 edukačných večerov a jeden krát týždenne expertný meet-up s odborníkmi na danú oblasť a problematiku. Celý Idea Market bude zakončený 12.11.2014, kedy sa ukutoční Demo Day, kde jednotlivé tímy odprezentujú svoje dosiahnuté výsledky a validáciu svojho nápadu a projekty budú môcť pokračovať do ďalšej inkubačnej fázy Boostru.

Do dvojmesačnej inkubačnej fázy sa dostane 5-8 startupov v pokročilejšom štádiu, ktoré získajú základnú investíciu vo výške 15 000€. Tímy dostavajú plnú podporu od The Spot Booster, ktorá zahŕňa pracovný priestor, každodennú podporu interných a externých mentorov v hodnote zhruba 35 000€ a zároveň sa v tejto fáze The Spot stáva spoluzakladateľom startupu s 10% podielom. Cieľom inkubácie je validácia hypotéz z business canvasu, práca na prototype/beta verzii, overenie trakcie a príprava na proces financovania a vstupu do Akcelerácie.

Do tretej štvormesačnej akceleračnej fázy sa dostáva taktiež 5-8 startupov, ktoré už musia mať minimálne beta verziu svojho produktu. V tejto fáze je základné financovanie 30 000€ a doplnkové je možné získať až do výšky 250 000€. Startupy rovnako budú mať svoj priestor na prácu, ako aj podporu interných a externých mentorov a expertov z organizácie Ceed tech (ktorá zahŕňa 450 expertov z rôznych oblastí) v hodnote 70 000€ s cieľom validácie vhodného market/produkt fitu, prípravy a validácie distribučného a sales modelu a prípravu a validáciu kopmlexnej Go-to-market stratégie. V tejto fáze získava The Spot 5% zo startupu, čo sa týka startupov, ktoré prejdu minimálne dvoma fázami Boosteru alebo 10% pre startupy, ktoré vstúpia priamo do Akcelerácie, bez predošlej účasti v iných fázach programu.

To znamená, že nie je podmienkou zúčastniť sa všetkých troch fáz. Startupy môžu vstúpiť do ktorejkoľvek z nich, pokiaľ spĺňajú predpísané kritériá. Financovanie jednotlivých startupov je podľa Maťa Ftáčnika na dohode, takže z tejto oblasti sme sa toho moc nedozvedeli, keďže každý projekt sa v prípade investícii bude posudzovať individuálne.

booster info 3

Podľa slov Maťa Ftáčnika je dôležité si uvedomiť, že Booster nie je súťaž, ale akcelerátor určený na vytvorenie globálnych a konkurencie schopných nádejných spoločností. Taktiež je dôležité poznamenať, že od inkubačnej fázy je nevyhnutné sa danému startupu venovať full-time.

Každopádne sa veľmi tešíme na to, čo nás čaká. Vyzerá to tak, že na Slovensku sa konečne rozbieha niečo veľké, vďaka čomu sa mladí ľudia dostanú ľahšie k podnikaniu a Slovensko bude konkurencie schopnejšia krajina čo sa startupov týka. Všetky najnovšie informácie týkajúce sa prvého slovenského akcelerátora Booster nájdete na Startupers.sk! A hlavne sa nezabudnite do 3.10.2014 prihlásiť TU :)

the spot booster

the spot booster

Komentáre

Najnovšie