Prejsť na obsah

25 ročná vizionárka a zakladateľka startupu, ktorú mnohí nazývajú aj ďalší Elon Musk

Množstvo ľudí má dobrú vlastnosť, vďaka ktorej idú za svojim cieľom až kým ho nedosiahnu. Aj keď im možno po ceste mnohí neveria, oni to berú ako výzvu a nie ako odradenie. Presne to je aj prípad 25 ročnej Meredith Perry, ktorej nápadu odborníci dávali mizivé šance na úspech. Meredith to však ešte viac vyprovokovalo k práci, vďaka čomu táto ambiciózna zakladateľka startupu uBeam dokázala, že bezdrôtové nabíjanie na diaľku je bližšie, ako by si mohli mnohí myslieť.

Známy bohatý podnikateľ Mark Cuban nazýva jej nápad “nápadom za trilióny”. Aj preto do uBeam investoval bez toho, aby vôbec videl prototyp. Investori Marc Andreessen, Shawn Fanning a Tony Hsieh zainvestovali taktiež. Kontroverzná šéfka spoločnosti Yahoo Marissa Mayer sa podľa portálu Fortune pre investíciu rozhodla po 15 minútach stretnutia s Meredith. Pritom nápad je úplne jednoduchý, bezdrôtové nabíjanie batérií na elektronických zariadeniach v miestnosti bez použitia akýchkoľvek káblov.

Meredith Perry uBeam

Spoločnosť uBeam má sídlo v kalifornskej Santa Monice. Jej šéfka a zakladateľka Meredith Perry upútala pozornosť už pri predvádzaní konceptu spolu so svojou spoluzakladateľkou Norou Dweck v roku 2011. Použitím ultrazvukových vĺn dokázali preniesť malé množstvo energie medzi dvoma krabicami vo veľkosti toastru, ktoré boli od seba vzdialené niekoľko metrov. Zakladateľ portálu TechCrunch Michael Arrington to vtedy nazval “najbližšou vecou k mágii, akú kedy videl”. Fyzici však tvrdili, že ide o nereálny nápad, ktorý navyše môže škodiť telu. Bez ohľadu na to Perry tvrdo pracovala na svojom projekte aj naďalej.

Koncom roka 2014 uBeam po získaní 10 miliónov dolárov od investorov oznámilo, že dokončilo funkčný prototyp. Nižšie si môžete pozrieť aj fotografiu tohto prototypu. Ako tvrdí sama Meredith Perry, “na internete však existujú stále ľudia, ktorí neveria, že to skutočne funguje.” Jej cieľom je, aby raz bolo uBeam všade, v baroch, reštauráciách, knižniciach, obchodoch ale aj továrňach. Perry má vedecké a výskumnické vlohy aj po jej rodičoch vedcoch. Svoje schopnosti preukazovala aj v škole, kde skonštruovala okuliare na čítanie zo zabudovanými žiarovkami alebo robota na nosenie dreva.

uBeam prototyp

Ako hovorí jeden z Meredithinych investorov Marc Andreesen, “skepticizmus tu nie je na mieste. Keď sa to všetko pospája, bude to matka všetkých trhov.” Andreesen Meredith taktiež označil spolu s Nikolom Teslom a Elonom Muskom za obyvateľov čarovného sveta Harryho Pottera. Meredith Perry by vo svojom pomerne mladom veku 25 rokov mohla ísť príkladom mnohým mladým ľuďom, ktorí chcú taktiež niečo vlastné rozbehnúť a dostať do sveta. Je jasnou ukážkou toho, že keď sa chce, tak sa skutočne dá dosiahnuť všetko a to aj v prípade, že vám mnohí neveria. Verte sami sebe! :)

Komentáre

Najnovšie