Prejsť na obsah

Len 13 ročné dievčatko vymyslelo systém na tvorbu kyslíku vo vesmíre!

To, že je niekto ešte na základnej škole nemusí automaticky znamenať, že nič nevie a nemôže dokázať už v nízkom veku. Krásnym dôkazom toho je toto 13 ročné dievčatko z Izraela.

Roni Oron totiž už v takomto mladom veku dosiahla veľký úspech. Vynašla systém na tvorbu kyslíku vo vesmíre. Toto dievčatko z izraelského mesta Ramat Hasharon sa vďaka tomu stala držiteľkou ocenenia s názvom “Satelit sa narodil“, ktoré dostala od Izraelskej vesmírnej agentúry. Jej satelit na výrobu kyslíka vo vesmíre sa volá BioSat a dokáže vyriešiť problém astronautov, ktorí plánujú dokázať, že život na Marse je naozaj možný.

Roni Oron Nasa

Roni popísala BioSat ako satelit v tvare veľkej bubliny, ktorá má na jednej strane zrkadlo a na druhej je priesvitná, čo umožňuje aj preniknutie slnka do tejto bubliny. V strede je kapsula, ktorá bude vyrobená z membrány, ktorá bude prepúšťať vzduch ale nie vodu. Vo vnútri bude voda a riasy a vonku bude kysličník uhličitý. Vďaka procesu fotosyntézy následne dokáže satelit produkovať kyslík. Vo vnútri satelitu budú ešte prídavné zrkadlá, ktoré umožnia slnečnému žiareniu dostať sa až ku kapsuli, avšak nie priamym žiarením, ktoré by mohlo poškodiť riasy.

Roni Oron

Ako píše portál Algemeiner, Roni pre Ma’ariv L’Noar nezabudla dodať, že za úspech vďačí v neposlednom rade aj podpore svojich rodičov. “Môj otec, ktorý je ortopédom, bol veľmi šťastný, keď som rozbehla svoj výskum. Od mojej mamy som sa zase naučila schopnosti pozerať sa na život kreatívne”, dodala Roni Oron. Veríme, že úspech tejto 13 ročnej Izraelčanky bude motiváciou aj pre mladých slovenských výskumníkov a inovátorov, ktorým držíme palce na ceste za podobnými úspechmi! :)

Komentáre

Najnovšie