Prejsť na obsah

ŽSR vytvorili minulý rok stratu vyše 63 miliónov eur

Unsplash

Masívnu stratu štátny podnik vytvoril napriek vládnej podpore vo výške 375 miliónov eur.

BRATISLAVA 6. januára (SITA) – Strata pred zdanením vyše 63 miliónov. Takú sekeru zatnú do svojho už tak obmedzeného rozpočtu Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) za rok 2022.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Očakávaný vlaňajší výsledok hospodárenia by tak mal byť medziročne horší o 43,7 milióna eur. „Odhadované výnosy za rok 2022 sú vo výške 604,8 milióna eur, čo je o 88,3 milióna eur viac ako v roku 2021," uviedla pre agentúru SITA riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Štátny operátor železničnej infraštruktúry vlani získal od štátu dotácie v objeme 375,9 milióna eur, z toho na prevádzkovanie infraštruktúry 354,6 milióna eur a na kompenzáciu finančných dopadov na nákladnú dopravu 21,3 milióna eur.

„Úhrady od dopravcov za prístup k železničnej infraštruktúre dosiahli 81,3 milióna eur," priblížila komunikačná šéfka železníc.

ŽSR zaznamenali v minulom roku náklady predbežne vo výške nad 668 miliónov eur, čo je o 132 miliónov eur viac ako v roku 2021.

„Ak odhliadneme od odpisov dlhodobého majetku, tak najväčšiu časť nákladov tvoria osobné náklady, náklady na nákup elektriny a následne náklady na spotrebované nákupy a služby," dodala Feik Achbergerová.

💡
Železnice SR vlani výrazne prehĺbili stratu, predbežne by mala presiahnuť 63 miliónov eur.

Komentáre

Najnovšie