Prejsť na obsah

Motoristi pozor! Dnes končí platnosť starej diaľničnej známky

Unsplash

Ročná známka by mala počas najbližších mesiacov skončiť a nahradí ju iný typ, uviedla NDS.

BRATISLAVA 31. januára (SITA) – Rok 2022 je definitívne za nami. Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) upozorňuje motoristov, že v dnes, teda v utorok 31. januára, sa končí platnosť ročnej elektronickej diaľničnej známky pre rok 2022.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Štát má v pláne tento typ známky neskôr deaktivovať z dôvodu, že ekonomicky už nemá význam ju ponúkať motoristom od istého mesiaca, pretože ročná známka končí vždy v januári nasledujúceho roka.

„Ak chceme byť proklientskí, od marca, apríla by sme mali túto známku deaktivovať v eshope, pretože už naozaj nie je výhodné pre motoristu si ju kúpiť,“ informovala v podcaste hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. V predaji bude naďalej 365-dňová diaľničná známka s platnosťou od dňa zakúpenia.

Z celkového predaja 4,7 milióna kusov diaľničných známok v minulom roku pripadlo približne 20 percent na ročnú známku. „Vybrali sme na diaľničných známkach 90 miliónov eur a dvadsať percent robí výber za ročnú známku,“ uviedla hovorkyňa diaľničiarov. Pripomenula, že v niektorých krajinách po zavedení 365-dňovej známky ročnú známku zrušili.

NDS plánuje po novom zaviesť jednodňovú známku, čo presadzuje aj Európska únia. Zvýšenie cien všetkých druhov známok od začiatku tohto roka bolo podľa diaľničiarov dôležité pre to, aby vedeli nastaviť cenu jednodňovej známky.

„Mali by sme ponúkať jednodňovú elektronickú známku turistom od istého času, čiže, aby sme vedeli ekonomicky určiť najvýhodnejšiu cenu, tak bolo potrebné ceny valorizovať,“ poznamenala Žgravčáková.

Diaľničné známky s platnosťou od 1. januára 2023 sú drahšie o dvadsať percent. Cena známok s platnosťou na tento kalendárny rok a 365 dní sa zvýšila z 50 eur na 60 eur, v prípade 30-dňovej známky zo 14 eur na 17 eur a 10-dňovej z 10 eur na 12 eur.

Ministerstvo dopravy SR zdôvodnilo zvýšenie cien diaľničných známok zvyšujúcimi sa nákladmi NDS na údržbu a opravy diaľničnej siete. Ceny diaľničných známok sa na Slovensku predtým upravovali v roku 2011, pričom odvtedy dĺžka siete diaľnic a rýchlostných ciest narástla približne o tretinu, teda o tristo kilometrov.

Ročnú diaľničnú známku si bude podľa dočasne povereného ministra dopravy Andreja Doležala (nom. Sme rodina) možné kúpiť poslednýkrát, predaj ročnej známky má byť postupne utlmovaný.

💡
Platnosť ročnej diaľničnej známky pre rok 2022 sa končí, NDS chce tento typ známky neskôr deaktivovať.

Komentáre

Najnovšie