Prejsť na obsah

Zdravotnícke organizácie vyzývajú poslancov, aby sa vyhli rozpočtovému provizóriu

Unsplash

Oproti iným krajinám dávame na zdravotníctvo málo peňazí, tvrdia lekárske organizácie.

BRATISLAVA 15. decembra (SITA) – Rozpočtové provizórium by iba prehĺbilo krízovú situáciu a malo by zásadné dopady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Zdravotnícke organizácie, ktoré sú členom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, preto vyzývajú poslancov, aby pri hlasovaní o štátnom rozpočte nedopustili jeho príchod.

Zároveň však upozorňujú, že súčasný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo nepočíta s viacerými plánovanými opatreniami, ako sú napríklad dodatočné náklady spojené s požiadavkami Lekárskeho odborového združenia, zastropovaním cien energií alebo novelou Zákonníka práce.

V prípade, že sa kapitola štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo nenavýši o dostatočné zdroje, podfinancovanie celého sektora sa podľa zdravotníckych organizácií opäť prehĺbi. Ako spôsob dofinancovania zdravotníctva navrhujú navýšenie platby štátu za poistencov štátu.

„Oproti okolitým krajinám dáva Slovensko na tento sektor výrazne menej prostriedkov. Pre zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je stabilné a predvídateľné financovanie nevyhnutné,“ uviedli členovia zdravotníckej sekcie zamestnávateľských zväzov.

Súčasný návrh rozpočtu neposkytuje podľa nich stabilitu pre zdravotníckych pracovníkov, neumožňuje rozvoj sektora a prispieva k prehĺbeniu krízy v sektore, čoho dôsledkom môže byť zníženie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov a zvýšenie ich finančnej záťaže.

💡
Pred rozpočtovým provizóriom varujú poslancov aj zdravotnícke organizácie.

Komentáre

Najnovšie