Prejsť na obsah

Zdravotníci žiadajú poslancov o návrat k 4,5 percentnej platbe za poistencov štátu

Unsplash.

Platba v takejto výške by dokázala zdravotníctvo finančne stabilizovať, tvrdia.

BRATISLAVA 12. decembra (SITA) – Platba na zdravotné poistenie za poistencov štátu by mala byť na úrovni 4,5 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Poslancov Národnej rady o to žiadajú slovenské Zdravotnícke organizácie.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Takáto platba za poistencov štátu podľa nich dokáže situáciu v našom zdravotníctve finančne zastabilizovať. Pre rok 2023 ide o sumu približne 54,5 eura mesačne, čo je stále výrazne menej ako v Česku, kde bude štát za svojich poistencov od januára 2023 platiť približne 78 eur mesačne.

Ako ďalej uviedli v tlačovej správe, v budúcnosti by sa malo prejsť na platbu za poistencov štátu až na úrovni 5 % z priemernej mzdy na Slovensku.

Schválenie takéhoto návrhu podľa zdravotníckych organizácií zabezpečí stabilné a predvídateľné financovanie a zabráni účelovým politickým rozhodnutiam ako viazanie finančných prostriedkov alebo dofinancovanie na poslednú chvíľu počas roka.

Umožní tiež základné financovanie aj v prípade rizika patovej situácie v parlamente alebo vo vláde a zabezpečí krytie zvýšených miezd pre rok 2023 prijaté po výpovediach lekárov.

Zdravotnícke organizácie veria, že takýto návrh zabezpečí zdroje aj pre ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a taktiež zabezpečí pre pacientov dostupnosť liekov a zdravotníckych pomôcok.

Zástupcovia popredných lekárskych komôr, asociácií, združení, spoločností, zdravotných poisťovní a organizácií tvrdia, že rozpočet pre rok 2023 nebol pripravovaný so zástupcami odbornej verejnosti.

Takýto rozpočet podľa nich nie je dobrou správou pre slovenských pacientov, ani pre zdravotníkov. Nevytvára totiž priestor pre potrebné systémové zmeny, nezabráni odchodu zdravotníkov do zahraničia, nezabezpečí zvyšovanie kvality a zlepšovanie služieb pre pacienta.

Naopak, opäť prináša netransparentnosť, nestabilitu, neistotu a opäť bude potrebné sektor dofinancovať.

„Všetci dnes veľmi citlivo vnímame kritický stav nášho zdravotníctva, ktoré v dôsledku nesystémových zmien a nedostatočného financovania neprináša adekvátnu hodnotu pre pacienta. Chceme prinášať pozitívne systémové zmeny, zastaviť odchod zdravotníkov do zahraničia, zvyšovať kvalitu a prinášať hodnotu pre pacienta," uviedli zdravotnícke organizácie.

Okrem nesystémových rozhodnutí je podľa nich jednou z kľúčových príčin nedostatku zdrojov v zdravotníctve extrémne nízka platba štátu za svojich poistencov. Tí pritom tvoria takmer 60 percent všetkých poistencov na Slovensku a ide o tých najzraniteľnejších, teda dôchodcov, deti, nezamestnaných, osoby na materskej, osoby v hmotnej núdzi a ďalšie zraniteľné skupiny.

💡
Zdravotnícke organizácie žiadajú návrat k platbe za poistencov štátu na úrovni 4,5 % z priemernej mzdy.

Komentáre

Najnovšie