Prejsť na obsah

Zamestnávatelia odišli z rokovaní s vládou. Dôvodom je novela Zákonníka práce

Unsplash

Firmám sa nepáči zvýšenie mzdových príplatkov.

BRATISLAVA 12. decembra (SITA) - Zamestnávatelia opustili tripartitu. Po jej dnešnom rokovaní o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Dôvodom je schválenie novely Zákonníka práce.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Hospodárska a sociálna rada mala v pondelok rokovať poslednýkrát v tomto roku. Okrem iného sa mala venovať urgentnému riešeniu energetickej krízy v ambulantnom sektore, zastropovaniu cien elektrickej energie pre železničný sektor ale aj návrhom pomoci pre podniky od začiatku budúceho roka.

„V úvode tripartity Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení v zastúpení zástupcov zamestnávateľov vyjadrila nespokojnosť so schválením zmien v Zákonníku práce týkajúcich sa zvýšenia mzdových zvýhodnení, teda príplatkov ku mzde napríklad za nočné, prácu v sobotu alebo v nedeľu. Predloženie opozičného poslaneckého návrhu na rokovanie parlamentu a jeho schválenie považujú zamestnávatelia za porušenie sociálneho dialógu," uviedol Krajniak.

Zástupcovia zamestnávateľov následne odmietli pokračovať v rokovaní a rokovaciu miestnosť opustili. „Dôsledkom toho bolo rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR ukončené," dodal minister.

Ako zdôraznil, má záujem na pokračovaní sociálneho dialógu a preto bude iniciovať stretnutie zástupcov zamestnávateľov s premiérom Eduardom Hegerom a ďalšími členmi vlády, na ktorom by chcel vytvoriť podmienky na ďalšiu spoluprácu.

Krajniak poukázal, že na jeho návrh bolo zvýšenie príplatkov ku mzde zamestnancov už v októbri prerokované na mimoriadnom stretnutí všetkých sociálnych partnerov, a to napriek tomu, že išlo o opozičný poslanecký návrh, a nie vládny návrh zákona.

Rovnako bol tento opozičný návrh prediskutovaný aj na plenárnom zasadnutí tripartity. Predstavitelia vlády podľa neho informovali zástupcov zamestnávateľov, že v predloženej podobe návrh nebude v parlamente schválený, čo aj zodpovedá realite.

Novela Zákonníka práce bola napokon schválená po zapracovaní pozmeňujúceho návrhu, ktorý z nej vypustil úpravu stupňov minimálnej mzdy a namiesto účinnosti od začiatku budúceho roka posunul účinnosť na 1. júna 2023.

„Schválený návrh zákona po zapracovaní tohto pozmeňujúceho návrhu považujem za kompromisný, pretože oproti pôvodnému opozičnému návrhu znižuje náklady zamestnávateľov v roku 2023," uzavrel Krajniak.

💡
Zamestnávatelia opustili tripartitu kvôli schváleniu vyšších príplatkov ku mzde.

Komentáre

Najnovšie