Prejsť na obsah
HopinLiftagoStartupsstartupsUber

Vyskúšali sme Uber, ktorý od včera funguje v Bratislave, chystá sa však aj konkurencia z Česka

Globálny startupový gigant Uber oddnes začal svoje pôsobenie na Slovensku. Vrámci jeho úvodnej marketingovej kampane môžete vyskúšať jeho služby až nedele zadarmo.

Globálny Taxi startup Uber s aktuálnou hodnotou vo výške zhruba 46 miliárd dolárov oznámil svoj príchod na Slovensko ešte v októbri 2014. V tom čase hľadal dvoch manažérov, ktorý budú mať túto službu na našom území na starosti. Včera, 10 mesiacov po oznámení príchodu, si mohli od 12:00 vyskúšať Uber v Bratislave prví zákazníci. A do nedele ho môžu vyskúšať zadarmo všetci. Stačí si stiahnuť aplikáciu, zaregistrovať sa, čo je možné aj cez Facebook a zadať telefónne číslo a údaje z kreditnej karty.

Uber Bratislava

Uber, ktorý pôsobí už v 330 mestách sveta, však nie je až tak klasickou taxislužbou. Prvým rozdielom oproti bežným taxíkom je, že taxíky vyzerajú ako bežné autá a nie sú nijako zvýraznené ani označené. Druhým rozdielom je, že sa neplatí vodičovi v hotovosti, ale peniaze za jazdu sa stiahnu priamo z kreditnej karty. Tretím rozdielom, kvôli ktorému sa proti Uberu zdvíha vlna kritiky od bežných taxikárov je, že ich vodiči nemusia mať licencie a spĺňať všetky povinnosti predpisy, ktoré určuje zákon, pretože podľa Uberu ide len o zdieľanie jazdy, čo však už neakceptujú ani v samotnej Californii, kde Uber v roku 2008 vznikol.

Dnes sme prvú jazdu Uberom po Bratislave absolvovali aj my a boli sme nadmieru spokojní. Taxikár Rastislav prišiel na čiernom Mercedese na požadované miesto behom pár minút. Počas nášho rozhovoru sme sa dozvedeli, že Rasťo pracuje pre Uber na dohodu. Okrem toho však môžu pre Uber jazdiť šoféri aj na živnosť. Výhodou Uberu je, že vždy vidíte hodnotenia vášho vodiča a aj auto, na akom príde. Taktiež máte takmer 100% istotu, že bude vaše auto čisté a spoľahlivé a vodič príjemný. Čo sa týka ceny, na Slovensku zatiaľ funguje služba Uber X, čo je najlacnejšia služba, ktorú Uber poskytuje. Či bude dopyt aj pod drahších službách Uber Lux a Uber Black ukáže čas.

Uber Cars

Po Uberi však svoj príchod na Slovensko zvažuje aj ďalší zahraničný taxi startup. České Liftago je na trhu vyše roka a jeho aplikáciu momentálne používa 500 aktívnych taxikárov v Prahe. Celkovo však Liftago používa okolo 1000 taxikárov a za vyše rok jeho existencie ho vyskúšalo viac ako 2000 taxikárov. Okrem toho už startup začal fungovať aj v Brne. Čo sa týka českého trhu, tam Liftago aktuálne ponúka dokonca väčšiu kapacitu ako Uber. Český startup spolupracuje s profesionálnymi šoférmi podobne, ako slovenský Hopin.

Liftago však môže mať právom veľké plány, pretože zaznamenáva dvojciferný nárast používateľov každý mesiac. Podľa slov jeho zakladateľa Ondřeja Krátkého majú oproti službám ako Uber či HopIn niekoľko výhod. ´´Oproti Uberu ponúkame možnosť výboru platby buď v hotovosti alebo kartou uloženou v aplikácii a taktiež možnosť výberu šoféra podľa jeho hodnotenia, auta či ceny. Navyše pracujeme len s profesionálnymi šoférmi s licenciou.´´ Čo sa týka Hopinu, ten síce pridal možnosť platby kartou, avšak ako Ondřej povedal, pri jeho troch jazdách Hopinom sa mu kartou nepodarilo zaplatiť ani raz, pretože šofér vždy ukončil jazdu skôr.

liftago

Výhodou Liftaga taktiež je, že zákazníkom ponúka možnosť výberu šoférov z ponuky tých, ktorí danú zákazku vopred akceptujú. Tým pádom má človek na výber a zároveň nehrozí, že si človek vyberie šoféra, ktorý by bol obsadený alebo nedostupný. 8 skúseností, ktoré Ondřej za prvý rok od založenia Liftaga získal spísal aj v zaujímavom článku. Liftago taktiež hľadá v Bratislave šikovného Local Managera, tak ak máte záujem o túto pozíciu alebo viete o niekom, pre koho by táto ponuka mohla byť zaujímavá, pošlite CV na email ondrej@liftago.com a možno budete pomáhať rozbiehať Liftago v Bratislave práve vy! :)

liftago

Každopádne, na slovenskom, respektíve bratislavskom taxi trhu sa schyľuje k veľkému boju. K tradičným taxislužbám totižto pribudol pred nejakým časom HopIn, teraz Uber a čoskoro je možné, že tu bude aj Liftago. Je to skvelé, pretože okrem toho, že prichádzajú zahraničné služby na Slovensko, možno konkurencia dopomôže konečne po rokoch k zvýšeniu úrovne taxi služieb v Bratislave a na Slovensku :)

Komentáre

Najnovšie