Prejsť na obsah

AKTUÁLNE: Na Slovensko prichádza aplikácia Liftago Taxi, Hopin zo strachu vyťahuje zákerné zbrane!

To o čom sme už dávnejšie písali sa stalo skutočnosťou. Na Slovensko prichádza najpopulárnejšia česká taxi aplikácia Liftago. Navyše na úvod spúšťa beta testing, v rámci ktorého je možné testovať ju úplne zdarma. Avšak slovenská konkurencia vyťahuje hneď od začiatku zákerné zbrane.

Hneď na začiatku je však dobré podotknúť, že Liftago nemieni byť ďalšou obyčajnou taxi aplikáciou. Ich aplikácia ide presne proti zaužívaným princípom a dá sa nazvať trhoviskom, na ktorom si zákazník môže vyberať z ponúk jednotlivých taxikárov. Tí môžu zákazníkovi poslať jednu zo štyroch prednastavených taríf, vďaka ktorým bude mať zákazník možnosť vopred vidieť, ktorý taxikár ho za koľko odvezie do jeho cieľovej destinácie.

Zákazník si však okrem ceny môže vyberať aj podľa vzdialenosti jednotlivých taxikárov, ich hodnotenia, poprípade podľa konkrétneho auta alebo jeho roku výroby. Celý proces sa deje v prostredí iOS alebo Android aplikácie Liftago Taxi, kde vďaka možnosti uloženia platobnej karty môžete platiť za svoje jazdy bezhotovostne, bez potreby mať pri sebe čo i len peňaženku.

Náhľad aplikácie Liftago Taxi z pohľadu zákazníka a šoféra

Náhľad aplikácie Liftago Taxi z pohľadu zákazníka a šoféra

V Liftago si hneď na úvod navyše pripravili veľmi zaujímavú motiváciu na ich otestovanie. Počas celého trvania beta testingu (presná doba zatiaľ nie je známa) totiž môžu zákazníci testovať túto novú taxi aplikáciu úplne zdarma. Má to len niekoľko jednoduchých podmienok. Pri prvej objednávke musíte zadať promo kód: SOMPRVY, na základe ktorého získate svoju prvú jazdu zdarma a to až do výšky 8€. Prvú objednávku musíte zrealizovať najneskôr do soboty 21.11.2015 do 11:00! Po prvej jazde dostanete nový promo kód, ktorý budete môcť použiť pri ďalšej jazde. Podmienkou je, že jeden zákazník môže použiť maximálne jeden promo kód denne a to po celé trvanie beta testingu. A možno po vás príde aj známa pekelne rýchla elektrická Tesla Model S P85+! :)

Liftago Tesla S

Liftago môžu pre maximalizáciu svojho zárobku a elimináciu zbytočného čakania na zákazníkov používať aj šoféri bežných taxislužieb. Stačí im na to živnosť a potrebné taxikárske licencie. Rovnako tomu bolo aj v Českej Republike, kde je Liftago najobľúbenejšou a najpoužívanejšou taxi aplikáciou so stovkami šoférov v Prahe, Brne a Ostrave. Tu taktiež umožňuje svojim vodičom, aby pracovali súbežne pre bežné taxislužby a aj pre taxi aplikácie ako napríklad slovenský Hopin, ktorý nedávno vstúpil na český trh.

Liftago 2

Podľa aktuálnych informácií sa však Hopin na Slovensku postavil k príchodu Liftaga úplne opačne ako sa postavilo Liftago pri príchode Hopinu do Česka. Do redakcie sa nám totiž dostali informácie od dôverného zdroja (medzičasom potvrdené aj samotným Hopinom), ktorý si želal zostať v anonymite. V nich sa hovorí, že Hopin sa vyhráža všetkým taxikárom používajúcim jeho aplikáciu okamžitým a nenávratným ukončením spolupráce, ak začnú používať zároveň aj Liftago. Potvrdzuje to aj nasledovný email v pôvodnom znení, ktorý malo vedenie Hopinu rozoslať všetkým svojim taxikárom:

„Dobrý deň.

Radi by sme Vás informovali o pripravovaných novinkách:

1) Znižovanie ceny za vybrané objednávky.
2)Taktiež pre Vás pripravujeme ďalšiu súťaž, ktorá bude hodnotená na základe miery akceptácie objednávok a hodnotenia od zákazníkov. O týchto novinkách Vás budeme bližšie informovať tesne pred ich spustením.

Tiež by sme Vás chceli upovedomiť o využívaní konkurenčných aplikácií.
Keďže máme informácie, že niektorých z vás kontaktovala konkurencia, chceli by sme Vám pripomenúť, že v prípade zistenia spolupráce s inou aplikáciou na získavanie objednávok (nemyslíme aplikácie dispečingov) bude naša spolupráca ukončená bez možnosti návratu.
Ešte by sme Vás chceli poprosiť, v prípade, že máte informácie, alebo podozrenie, že nejaký Váš kolega nedodržuje toto pravidlo dajte nám prosím vedieť a my to preveríme. V prípade potvrdenia podozrenia so šoférom okamžite ukončíme spoluprácu, čo bude viesť k zvýšeniu počtu objednávok pre šoférov dodržujúcich zmluvné podmienky. Nemusíte sa obávať, neprezradíme Vašu identitu.

Prajeme Vám pekný deň.

S pozdravom
HOPIN tím“

Názor nech si vytvorí každý sám. Brániť však živnostníkom, ktorí využívajú jednu službu, aby nemohli využívať v rámci zvýšenia príjmov a eliminácie zbytočného čakania na zákazníkov aj inú, ktorá navyše funguje úplne odlišne a k tomu ich ešte aj zastrašovať, sa zdá byť nanajvýš nekorektné. Navyše nám do redakcie pred malou chvíľou prišla informácia, že Hopin už vyhodil prvého živnostníka (potvrdené už aj Hopinom), ktorý chcel vyskúšať Liftago a ktorý zrejme nebude posledným. Tieto praktiky vôbec nekorešpondujú s praktikami aké by mali používať startupy, ale vyznievajú skôr ako praktiky spred desiatok rokov, ktorých jediným účelom bolo vyvolať strach medzi ľuďmi. To všetko ešte navyše k tomu, keď sa Liftago pri príchode Hopinu do Čiech zachovalo úplne opačne a svojim šoférom absolútne nebránilo používať aj túto slovenskú aplikáciu.

Liftago 3

Liftago má k dispozícii na Slovensku hneď od začiatku okolo 50 šoférov, z ktorých sa však niekoľko oprávnene obáva výhražného správania Hopinu. Ako nám prezradil country manager taxi startupu pre Slovensko Tomáš Sroka, počet šoférov chce Liftago zvýšiť v dohľadnej dobe až na niekoľko stoviek. Ak chcete Liftago podporiť a pomôcť im v, ako sa zdá, neľahkom príchode na slovenský trh, najlepšou cestou je vyskúšať ho a to čo najskôr.

Liftago tím na Slovensku vám aj napriek nepriaznivým počiatočným podmienkam posiela pozitívny odkaz! :)

Liftago tím na Slovensku vám aj napriek nepriaznivým počiatočným podmienkam posiela pozitívny aktuálny odkaz! :)

Nezabudnite hneď pri vašej prvej objednávke (do soboty 11:00) zadať promo kód SOMPRVY, po ktorom, ako sme už vyššie spomínali, budete dostávať ďalšie promo kódy po celú dobu trvania beta testingu. Máme radi a podporujeme inovatívne, ale zároveň aj slušné startupy s korektným prístupom, ktorým Liftago rozhodne je. Preto ho chceme a budeme v príchode a aj rozbehu na Slovensku rovnako, ako to robíme pri množstve ďalších startupov. Viac informácií o Liftagu a ich inovatívnom a unikátnom systéme vám na Startupers.sk prinesieme už čoskoro. Liftago, vitaj na Slovensku!

Aktualizované 19.11.2015 o 17:45

Nižšie vám prinášame v nezmenenej podobe stanovisko slovenskej taxi aplikácie Hopin k vyššie zverejneným informáciám a aj následné stanovisko Liftaga.

Stanovisko Hopin:

„Ahojte, dovoľte nám napísať náš názor na celú situáciu, pretože si myslíme, že pre zachovanie objektivity je správne priniesť aj pohľad z druhej strany :)

Článok je pravdivý vo viacerých veciach, ktoré by sme však radi doplnili a vysvetlili.

Aj ked Liftago a HOPIN ponúkajú podobné služby, nefungujú na rovnakom princípe. Kým Liftago funguje ako trhovisko taxíkov, naše zmluvy s vodičmi sú postavené na základe exkluzivity. To znamená, že od našich vodičov žiadame, aby zároveň s HOPINom nejazdili pod značkou konkurenčných aplikácií. Nechápte nás zle, ak niekto z našich vodičov chce radšej jazdiť pre konkurenciu, nebudeme mu žiadnym spôsobom brániť. Koniec koncov, ako hovoríte, sú to živnostníci, ktorí podnikajú v slobodnej krajine a sami sa môžu rozhodnúť, akým spôsobom budú podnikať. Ak sa už však podpíšu pod zmluvu, ktorou sa k niečomu obe strany zaviažu, je len fér túto dohodu dodržať.

Pod postom Michaela Dragana na našej stránke sme použili príklad, ktorý vám ako ľuďom, ktorí majú blízko k marketingu a reklame, bude asi bližší – ak máte napríklad reklamnú agentúru, ktorej klientom je banka, už z princípu nebudete robiť kampane pre jej konkurenciu. A ak áno, nepochybujeme, že by s vami váš klient v takomto prípade mohol ukončiť spoluprácu. A máte pravdu, spoluprácu sme ukončili s vodičmi, ktorí takýmto spôsobom porušili zmluvy, ktoré s nami uzavreli.

Priznávame, možno sme nezvolili najšťastnejšiu formu a rétoriku, napriek tomu sa len snažíme pochopiť, prečo je táto informácia zaujímavá práve teraz, pretože na základe exkluzívnych zmlúv fungujeme od začiatku a nikdy sme sa tým netajili. O to viac nám je však ľúto, že snahu o dodržiavanie zmlúv a dohôd vnímate ako zákernosť.

Každopádne, mrzí nás celá situácia, ale veríme, že sme ju aspoň trochu objasnili a uviedli na pravú mieru.“

 

Následné stanovisko Liftago:

„V Bratislave riešime beta testovaciu verziu s licencovanými šoférmi – živnostníkmi, z ktorých nie všetci používajú Hopin. Šoféri, ktorí používajú Hopin získavajú niekoľko mesiacov zákazky z rôznych aplikácií taxislužieb, takže pojem exkluzivita počujeme poprvýkrát.

Za exkluzivitu sa totiž v bežnom svete platí. Podľa našich informácií má služba Hopin so šoférmi podpísané rôzne zmluvy, kde vo viacerých prípadoch exkluzivita nie je stanovená. V niektorých zmluvách je uvedený zákaz používania konkurenčných aplikácií na objednávanie taxi. Tie však doteraz šoféri popri Hopine bežne používali, pretože niektoré taxislužby majú svoje vlastné aplikácie. Je však možné, že jednotlivé zmluvy, ktoré Hopin so šoférmi uzavrel, sa odlišujú.

Boli by sme veľmi radi, keby Hopin prijal Liftago rovnako, ako Liftago prijalo Hopin v Prahe, kde ho aj naši šoféri bez problémov používajú ako doplnok.“

Komentáre

Najnovšie