Prejsť na obsah

V reštriktívnom pásme budeme zrejme dlhšie, myslí si Kažimír

Unsplash

Vyššie sadzby sú nevyhnutné pre ukotvenie inflácie.

BRATISLAVA 19. decembra (SITA) – Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra bolo ďalšie sprísnenie menovej politiky nevyhnutné. Európska centrálna banka (ECB) k nemu pristúpila minulý týždeň.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Toto smerovanie je podľa neho potrebné pre ukotvenie budúcich inflačných očakávaní.

„Aktuálny pohľad na budúci vývoj inflácie, ktorú aktuálne nevidíme na cieli ani v roku 2025, nám káže veľmi razantne pokračovať a ja som s tým plne stotožnený. Dokonca si myslím, že pre skrotenie inflácie bude potrebné nielen sa presunúť do reštriktívného pásma, ale bude tam treba zotrvať oveľa dlhšie,“ uviedol Kažimír.

Ako vysoko ECB so sadzbami zájde, dnes nie je možné podľa neho povedať. „Čas a inflácia ukážu,“ poznamenal Kažimír. Turbulencie pokračujú a neistota spojená s budúcim rastom ekonomiky a cien je naďalej veľmi veľká.

Recesia, ak príde, bude podľa guvernéra krátka, mierna a zvládnuteľná. „Samotné dočasné ochladenie ekonomiky nebude postačujúce na to, aby sa rast cien upokojil a vrátil sa postupne na želané úrovne. Pre nás to znamená potrebu zvýšiť základnú úrokovú sadzbu výrazne vyššie v porovnaní s dneškom,“ povedal Kažimír.

Uvedomuje si, že to pre ľudí a ani pre ekonomiku nie je príjemné a jednoduché, no nedá sa podľa neho inak. Rozhodnosť pokračovať rázne ďalej si bude treba udržať najmenej celý budúci polrok. „Budúci rok preto nebude jednoduchý. Budeme si požičiavať drahšie,“ skonštatoval Kažimír.

„Rád by som videl čosi pozitívne. Ktovie, možno vyššie úrokové miery a novoohlásené QT, čiže menšie nákupy vládnych dlhopisov centrálnymi bankami, prinútia vlády k väčšej zodpovednosti a začnú potrebu znižovať svoje dlhy konečne brať vážne,“ povedal Kažimír.

Je podľa neho dôležité, aby Európa konala v snahe znižovať zraniteľnosť ekonomiky, aby sa rast životnej úrovne čo najskôr obnovil.

💡
Šéf NBS Peter Kažimír očakáva vyššie sadzby a prísnejšie úverové podmienky.

Komentáre

Najnovšie