Prejsť na obsah

Utorok priniesol úspešnú operáciu detskej pacientky nanoskopickou metódou

Unsplash

Pri metóde sa využívajú výrazne menšie operačné nástroje.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) – V Bratislave sa začalo operovať novou metódou. Nanoskopiou sa v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) začali operovať detskí pacienti s dlhodobými bolesťami kolena. Nanoskopia sa od tradičných metód líši výrazne menším priemerom operačných nástrojov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Na Ortopedickej klinike Lekárskej fakulty UK a NÚDCH sa prvou operovanou pacientkou stalo 16-ročné dievča s dlhodobými bolesťami kolena. NÚDCH o tom informoval v tlačovej správe.

Nanoskopia resp. nano-artroskopia kolena je moderná diagnostická a liečebná metóda, ktorá využíva základné princípy bežnej artroskopie, ale s výrazne menším priemerom operačných nástrojov. Kým štandardne využívaná artroskopická kamera má priemer približne 6 milimetrov, priemer nanoskopickej kamery je iba 2,2 milimetra.

„Vďaka „nano“ veľkosti využívanej optiky môžeme tieto zákroky vykonávať aj v lokálnej anestézii, čo je pre pacienta bezpečnejšie a šetrnejšie riešenie,“ povedal riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Ďalšou výhodou je minimalizovanie veľkosti operačných rán, ktoré si nevyžadujú šitie, stačí sterilné krytie podobne ako pri odbere krvi. Vzhľadom na veľkosť nástrojov je však možnosť ošetrenia niektorých lézií obmedzená.

„Nová metóda je vhodná hlavne u pacientov s dlhodobými bolesťami kolena nejasnej príčiny, pričom nanoskopia umožní nielen presnejšiu diagnostiku, ale aj ošetrenie menších patologických nálezov,“ priblížil prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a NÚDCH Milan Kokavec.

Hlavnou výhodou uvedenej techniky je miniinvazívnosť s minimálnou bolestivosťou a rýchlou pooperačnou rekonvalescenciou pacienta.

Nezanedbateľnou výhodou je aj menej zdravotníckeho personálu počas samotného výkonu. Pri lokálnej anestézii nie je potrebná prítomnosť anestéziologa a anestéziologickej sestry.

💡
Na Kramároch prvý krát operovali detských pacientov prostredníctvom nanoskopie.

Komentáre

Najnovšie