Prejsť na obsah

Unavuje vás cestovanie vlakom alebo autobusom? Vyskúšajte zdieľanie jazdy s BlaBlaCar

Pre množstvo Slovákov sa oddnes začne meniť bežné cestovanie. Všetci tí, ktorí doteraz dochádzali do práce či do školy vlakom alebo autobusom, budú môcť totižto začať využívať novú globálnu platformu na zdieľanie jazdy BlaBlaCar.

Spolujazdu mohli Slováci využívať aj doteraz, avšak len na lokálnej platforme Jazdomat. Táto doterajšia jednotka na slovenskom a českom trhu sa odteraz stáva súčasťou celosvetovej platformy BlaBlaCar, ktorá má až 25 miliónov členov v 22 krajinách sveta. Tí, ktorí doteraz používali Jazdomat, si budú môcť presunúť svoju históriu vrátane všetkých referencií na portál BlaBlaCar.

Slovensko súčasťou svetovej komunity

Okrem Slovenska a Česka patrí medzi nové prírastky v sieti BlaBlaCar aj Brazília či Mexiko. „Opäť sme o krok bližšie k tomu, aby sme sprostredkovali našu službu diaľkovej spolujazdy na každý trh, kde je možné dopravu zdokonaľovať. Vnímame výborné prijatie zdieľaných jázd po celom svete. Nadobro meníme spôsob, akým ľudia využívajú svoje autá,“ teší sa na budúcnosť spolujazdy u nás Frédéric Mazzella, zakladateľ spoločnosti BlaBlaCar.

Česko-slovenský Jazdomat od svojho vzniku v roku 2010 prepravil státisíce cestujúcich a vodiči ponúkli viac ako 4,5 miliónov miest v autách. „Aby sa z nášho projektu stal naozaj plnohodnotný spôsob dopravy, je potrebné ho v rámci našich krajín posunúť na vyššiu úroveň. Sme radi, že vďaka BlaBlaCar môžu ľudia na Slovensku i v Čechách získať v rámci spolujazdy lepšie služby. Celosvetová komunita umožňuje rýchlejšie spopularizovanie spolujazdy u nás a tiež lepšiu možnosť stretu ponuky s dopytom,“ vysvetľuje Jan Mittner, zakladateľ portálu Jazdomat.sk. Členovia Jazdomatu si budú môcť vytvoriť nový účet na BlaBlaCar a presunúť naň všetky svoje doterajšie hodnotenia. Čoskoro po spustení BlaBlaCar bude platforma Jazdomatu uzavretá a všetky jazdy sa budú zverejňovať na BlaBlaCar, ktorý sprostredkuje vzájomný kontakt medzi vodičmi a cestujúcimi. BlaBlaCar tak vytvára úplne novú sieť postavenú na spoľahlivej komunite vodičov a cestujúcich.

blablacar

BlaBlaCar spája ľudí na cestách

Úspešný start-up spája vodičov s voľnými miestami v aute pri cestách na dlhšie vzdialenosti a cestujúcich, ktorí potrebujú ísť rovnakou trasou a ktorí sa následne podelia o cestovné náklady. „Ide teda o medzimestskú diaľkovú dopravu a zdieľanie nákladov, nejde o zárobkovú činnosť pre profesionálnych vodičov,“ upresňuje Pavel Prouza, Country Manager BlaBlaCar pre Českú republiku a Slovensko, a dodáva: „Medzi nami a aplikáciami pre dopravu na objednávku sú tri podstatné rozdiely: BlaBlaCar je určený pre vodičov, ktorí už majú v pláne cestovať. Umožňuje im zdieľať miesta vo svojom aute s cestujúcimi a cestovať tak úspornejšie a príjemnejšie. Taxi aplikácie sú úplne odlišné, keďže v ich prípade vodiči reagujú na dopyt klienta, ktorý určuje cieľ cesty. Vodič predáva svoje služby. My ponúkame pre diaľkové medzimestské cesty riešenie v podobe spolujazdy, zatiaľ čo taxi aplikácie sa zameriavajú na krátke cesty po meste. U nás zohráva veľkú úlohu plánovanie ciest dopredu a nejedná sa o obyčajné last-minute riešenie. Cestujúci v prevažnej väčšine využívajú webovú službu.“

Štvrťročne spolujazdu vďaka BlaBlaCar využíva po celom svete viac ako 10 miliónov cestujúcich. Celkom cestujúci napísali viac ako 26 miliónov hodnotení a všetkých členov a cestujúcich spolu prepája 47 miliónov väzieb. Okrem toho o popularite svedčia aj takmer tri milióny fanúšikov na Facebooku. Pre priaznivcov mobilných aplikácií je pre iOS aj Android nachystaná prepracovaná a užívateľsky jednoduchá aplikácia, ktorá sa môže pochváliť už viac ako 15 miliónmi stiahnutí. „Plánovať spolujazdu a komunikovať s ostatnými členmi našej služby tak možno pohodlne aj na cestách. Používanie spolujazdy navyše šetrí životné prostredie. Za posledné dva roky členovia BlaBlaCar ušetrili viac ako 1 milión ton CO2 vypustených do ovzdušia. Ide o sociálne zodpovedný spôsob dopravy, ktorý cestujúcim šetrí čas aj peniaze. Chceme, aby sme boli prvou voľbou každého cestovateľa,“ hovorí Pavel Prouza.

Slováci dochádzajú za prácou vo veľkom

Podľa výsledkov Štatistického úradu SR z roku 2011 dochádzajú za prácou mimo svojho trvalého bydliska približne dve tretiny všetkých pracujúcich, pričom denne z nich cestuje až 82,2 %. Viac prichádzajúcich ako odchádzajúcich za prácou je len v Bratislavskom kraji, v ostatných krajoch viac obyvateľov za prácou odchádzalo, ako prichádzalo. Najviac ľudí odchádzalo za prácou z Prešovského kraja, a to viac ako 47 000.

blablacar

Spolujazda je najvýhodnejšia

Akú trasu pri dochádzaní volia cestujúci? Cena v tradičných dopravných prostriedkoch na frekventovanej trase z východu na západ Košice – Bratislava pre dospelého sa pohybuje od 18 eur (pokiaľ nerátame vlaky zadarmo :) ). Cesta vlastným autom sa v tomto prípade vyplatí nielen vďaka komfortnejšiemu a rýchlejšiemu cestovaniu, ale aj finančne, a to ak má vodič aspoň dvoch spolujazdcov. Pri priemernej spotrebe 8l/100km a cene 1,2 € za liter Naturalu 95, zaplatí každý 14,3€. V prípade troch cestujúcich sa cena ešte viac zníži – spolujazda je tak ideálnym ale aj pohodlnejším prostriedkom pre lacnú dopravu.

Ďalšou vyťaženou trasou je Žilina – Bratislava. Cesta tradičnými dopravnými prostriedkami medzi týmito dvoma mestami stojí okolo 10€ a v najlepšom prípade trvá takmer tri hodiny s rôznymi medzimestskými zastávkami. V prípade spolujazdy za priaznivých podmienok cesta zaberie maximálne dve hodiny a pri dvoch spolujazdcoch zaplatí každý 6,4€.

A prečo BlaBlaCar?

„Užívateľ pri vytváraní svojho profilu označí, či je bla, blabla, alebo blablabla podľa toho, ako veľmi sa rád v aute rozpráva. Je to jedna z ponúkaných preferencií, podobne ako voľba, akú veľkú batožinu si do auta môžete vziať alebo či vám vodič dovolí pribaliť si domáce zvieratko,“ vysvetľuje Pavel Prouza.

Okrem Slovenska a Českej republiky pôsobí BlaBlaCar v Belgicku, Chorvátsku, Francúzsku, Luxembursku, Nemecku, Holandsku, Maďarsku, Taliansku, Poľsku, Porugalsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, Španielsku, Ukrajine, Turecku a Veľkj Británii. Mimo Európu je BlaBlaCar v Brazílii, Indii a Mexiku.

Je skvelé, že máme na Slovensku ďalší veľký globálny startup, ktorý chce ľuďom zjednodušovať život, šetriť čas a aj peniaze. BlaBlaCaru držíme palce a ak už doteraz máte nejaké reálne skúsenosti s využívaním spolujazdy, budeme radi, keď sa s nami o ne v komentoch podelíte! :)

 

Zdroj: Tlačová správa

Komentáre

Najnovšie