Prejsť na obsah

Tesla prerába na každom predanom aute až 4000 dolárov, Elon Musk však má plán

Spoločnosť Tesla Motors je známa vďaka výrobe rýchlych elektromobilov a taktiež vďaka svojmu šéfovi vizionárovi Elonovi Muskovi. No ako sa zdá, ani ten nie je zárukou toho, že Tesla bude zisková. Podľa najnovších informácií totižto Tesla Motors prerába na každom predanom Modeli S4000 dolárov.

Len za posledný štvrťrok spoločnosť Tesla Motors minula hotovosť vo výške až 359 miliónov dolárov, z čoho až 47 miliónov tvorí suma, ktorú Tesla prerobila na predaji svojich Modelov S. Minulú stredu spoločnosť taktiež upravila svoje ciele predaja na tento a budúci rok. Elon Musk oznámil, že uvažuje nad získaním väčšieho kapitálu a nevylučuje ani predaj väčšieho podielu akcií. Odkedy Tesla vstúpila na burzu v roku 2010 hrá Musk s peniazmi investorov riskantnú hru. Teraz si však dal deadline, že do konca prvého kvartálu roku 2016 bude Tesla zarábať dosť na to, aby sa mohla stať masovým výrobcom elektromobilov pre celý svet a taktiež expandovať so svojím systémom PowerWall v oblasti energetických úložných systémov.

Tesla PowerWall Blue

Vo štvrtok sa znížila hodnota Tesly na burze o 9% a v piatok o ďalšie 2%, pretože analytici ohodnotili Muskove plány ako riskantné. Tie boli však riskantné vždy a aj preto má spoločnosť Tesla aktuálne hodnotu okolo 31 miliárd dolárov. Čo sa však týka disponibilnej hotovosti, k 30. júnu mala Tesla k dispozícii 1,15 miliardy dolárov, kým rok predtým to bolo až 2,67 miliardy dolárov. Za výrobu nových áut sa však platí v hotovosti. A príchod nového auta na trh spolu s jeho návrhom, stavbou a uvedením na trh vychádza zhruba na jednu miliardu dolárov. Preto za tým môže byť príchod nového Modelu X, ktorý sa dostane k prvým majiteľom už v najbližších týždňoch.

Musk Elon Model X

Tesla v druhom štvrťroku 2015 doručila majiteľom 11 532 Modelov S. Ich cena sa pohybuje od 70 000 do 120 000 dolárov. Plány na tento rok však znejú 50 000 – 55 000 predaných áut. K tomu určite dopomôže aj spomínaný Model X. V plánoch na tento rok mala Tesla Motors investície vo výške 1,5 miliardy dolárov, z toho za prvý polrok minula 831 miliónov dolárov, takže zostávajúcich 700 miliónov zrejme ešte tento rok taktiež minie. Plány Tesly sú však veľké aj vďaka Modelu 3, ktorý by mal prísť na trh v roku 2017 a mal by byť doposiaľ najdostupnejšou Teslou s cenovkou okolo 35 000 dolárov. Vďaka tomuto modelu by chcela mať v roku 2020 Tesla predaj svojich vozidiel na úrovni 500 000 kusov ročne.

Tesla S on event

Ako ďalej uvádza Business Insider, Musk predpokladá, že Tesla bude mať budúci rok k dispozícií minimálne jednu miliardu dolárov v hotovosti. Hodnota Tesly je aj tak stále o 70% vyššie ako tomu bolo pred dvoma rokmi a o 8% vyššie ako v januári tohto roka. Aby Tesla navyšovala svoje predaje, prináša aj rôzne vylepšenia a novinky. Naposledy Elon Musk uviedol, že bude rozdávať 1000 dolárov za každého nového zákazníka a predstavil nový základný Model S s označením 70D a vrcholnú verziu s označením P90D, ktorá má kapacitu batérie až 90kWh a spolu s Ludicrous módom dokáže vystreliť takúto Teslu z 0 na 100 km/h len za 2,8 sekundy. Každopádne, Elon Musk určite vie čo robí, nie nadarmo je totižto nazývaný vizionárom! :)

Komentáre

Najnovšie