Prejsť na obsah

Štát sa po dekádach zbavil podielov v dopravných spoločnostiach

Unsplash

Vo firmách eurobus a SAD Zvolen už po novom nebude mať štát majetkovú účasť. Predajom získal 11 miliónov eur.

BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Aj v roku 2023 ešte stále vidíme pozostatky komunizmu. Štát dodnes vlastní podiely v niektorých dopravných spoločnostiach. Časti sa zbavil dnes.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Spoločnosť MH Manažment, a. s., podpísala zmluvy o predaji svojich menšinových podielov v dvoch spoločnostiach autobusovej dopravy - eurobus, a. s., Košice a SAD Zvolen, a. s. Od budúceho týždňa ich budú vlastniť doterajší väčšinoví vlastníci, a to Tempus - Trans, s.r.o., Košice a Bystrická dopravná spoločnosť, a. s., Banská Bystrica.

MH Manažment v piatok informoval, že z predaja minoritných podielov v oboch autobusových spoločnostiach získal približne 11 miliónov eur. Tempus - Trans odkúpil zvyšný 39,50-percentný podiel v eurobuse a Bystrická dopravná spoločnosť odkúpila podiel 37,84 % v SAD Zvolen.

„Možnosti MH Manažmentu ovplyvňovať strategické a prevádzkové rozhodnutia spoločností boli značne obmedzené. Zároveň štátu z vlastníctva obchodných podielov nevyplývali ani výhody v podobe signifikantných dividend,“ povedala generálna riaditeľka MH Manažment Marianna Ondrová.

„Vzhľadom na tieto dôvody, v súlade s dlhodobou stratégiou postupného útlmu činnosti spoločnosti MH Manažment považujeme rozhodnutie odpredať menšinové podiely štátu v SAD za dobré a výsledok verejnej súťaže, vrátane sumy, ktorú sa podarilo predajom získať, za úspešný,“ dodala Ondrová.

Predaj prebiehal formou dvojkolovej verejnej súťaže, kombináciou ponukového konania a následnej elektronickej aukcie. Účasť v súťaži nebola podmienená žiadnymi obmedzeniami, mohla sa jej zúčastniť každá fyzická alebo právnická osoba a to aj zo zahraničia. Jediným hodnotiacim kritériom bola najvyššia ponúknutá cena za prevádzaný podiel.

Ako poznamenal MH Manažment, na férový priebeh súťaže dohliadala hodnotiaca komisia, ktorá pozostávala zo zástupcov ministerstiev dopravy, financií, hospodárstva, zástupcov Odborového zväzu Kovo a Výskumného ústavu dopravného. Mimovládne organizácie zastupovala nadácia Zastavme korupciu.

💡
Štát sa zbavil menšinových podielov v ďalších dvoch autobusových spoločnostiach - eurobus a SAD Zvolen.

Komentáre

Najnovšie