Prejsť na obsah

Štát eviduje alarmujúci počet podnetov proti očnej klinike iClinic

Unsplash

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyzval rezort zdravotníctva, aby konal.

BRATISLAVA 20. decembra (SITA) – Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa kopí čoraz viac podnetov na očnú kliniku iClinic. Podľa ÚDZS ide o alarmujúci počet.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Zo 43 podnetov občanov na skupinu očných kliník iClinic doposiaľ uzavrel 24 prípadov. V 14 prípadoch zistil porušenie povinnosti či už správne poskytovať zdravotnú starostlivosť, alebo viesť zdravotnú dokumentáciu.

Miera opodstatnenosti podnetov tejto skupiny je aktuálne na úrovni viac ako 58 %. V rokoch 2019 až 2021 sa pritom miera opodstatnenosti podnetov pohybovala na úrovni 15 až 17 %. Úrad informoval aj ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a požiadal ho, aby príslušné útvary ministerstva konali. ÚZDS o tom informoval v tlačovej správe.

Kým počas roka 2019 dostal úrad tri podnety a v roku 2020 dva podnety, vlani ich počet výrazne stúpol na 14. V tomto roku úrad obdržal až 24 podnetov.

„Iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v medicínskom špecializačnom odbore oftalmológia úrad prešetruje v omnoho menšej miere a eviduje voči nim podstatne menej podnetov, v priemere jeden až dva podnety ročne," zdôraznil ÚDZS.

Z verejne dostupných zdrojov okrem iného podľa úradu vyplýva, že príjmy členov skupiny iClinic sú v desiatkach miliónov eur a značná časť z nich pozostáva aj z príjmov z verejného zdravotného poistenia. Za roky 2020, 2021 a prvý polrok roku 2022 tieto spoločnosti z verejného zdravotného poistenia dostali viac ako 3,8 milióna eur.

Úrad v súčasnosti vedie v zdravotných poisťovniach dohľady a preveruje opodstatnenosť realizácie úhrad z verejného zdravotného poistenia. Zo zdravotnej dokumentácie opodstatnených dohľadov vyplýva niekoľko okruhov problémov.

„V časti opodstatnených dohľadov absentujú operačné protokoly, informovaný súhlas pacienta je len všeobecný text, ktorý dostatočne nešpecifikuje informácie o potrebe výkonu, o potenciálnych rizikách operačného zákroku, o spôsobe financovania zo zdrojov zdravotného poistenia a mimo neho a podobne," uviedol úrad.

💡
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hovorí, že eviduje alarmujúce množstvo občianskych podnetov proti iClinic.

Komentáre

Najnovšie