Prejsť na obsah

Slovensko čaká ďalší pokles priemyslu

Unsplash

Dôvodom je najmä nedostatok surovín a kľúčových komponentov.

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Máme pred sebou ďalší pokles priemyselnej výroby. Aspoň také sú súčasné očakávania analytikov. V novembri podľa Štatistického úradu SR klesla až o 10,8 %.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Priemyselná výroba je podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej zasiahnutá hlavne problémami s nedostatkom viacerých surovín a komponentov na trhu v dôsledku vojny na Ukrajine a tiež energetickou krízou.

Energetická kríza zvyšuje podľa analytičky výrobné náklady podnikov a predražuje ich výrobu.

„Spomaleniu ekonomického rastu sa v tomto roku zrejme nevyhneme. Vývoj zahraničného dopytu po slovenských produktoch je a aj naďalej bude ochromený vojnou na Ukrajine a narušením medzinárodného obchodu,“ skonštatovala Glasová.

Vysoké ceny energií a vysoká inflácia podľa nej spôsobujú pokles kúpyschopnosti a spotreby domácností, čo znamená nižší dopyt po výrobkoch, nižšiu priemyselnú produkciu a pokles ekonomického rastu.

Aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák si myslí, že pokles produkcie je možné očakávať najmä pri energeticky náročnej produkcii. V kľúčovom automobilovom priemysle budú naďalej hrať dôležitú rolu úzke hrdlá v dodávateľských reťazcoch.

„Tie by mohli ostať aspoň čiastočne uvoľnené, naďalej však budú narúšať produkciu slovenských závodov automobiliek a prispievať k zvýšenej volatilite produkcie tejto časti priemyslu,“ uviedol Koršňák.

💡
Produkcia slovenských priemyselníkov bude podľa analytikov ešte klesať.

Komentáre

Najnovšie