Prejsť na obsah

Slovalco definitívne končí s výrobou hliníka na Slovensku

Unsplash

Dôvodom sú neudržateľne vysoké ceny energií. Firma sa sústredí na hliníkový odpad.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) – Koniec výrobe nového hliníka v historickej fabrike. Slovalco definitívne končí aj s poslednými desiatimi pecami na výrobu primárneho hliníka.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Toto rozhodnutie dnes odsúhlasili akcionári firmy. Po takmer sedemdesiatich rokoch sa tak v Žiari nad Hronom definitívne končí história výroby hliníka. Ako ďalej informuje fabrika, tento krok je výsledkom nečinnosti vlády Slovenskej republiky, konkrétne Ministerstva životného prostredia SR a bývalého ministra financií Igora Matoviča.

Tí podľa nej počas posledných rokov blokovali prijatie novely zákona, ktorá by upravila výšku kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín Európskej únie.

„Ide pritom o finančné prostriedky, ktoré Slovensko prakticky dostáva od únie a môže ich vynaložiť len na jasne zadefinované účely, vrátane kompenzácií. Nejde tak o peniaze daňových poplatníkov či mimoriadnu pomoc, ale o dlhodobú systematickú podporu a ekologizáciu priemyslu," poukazuje Slovalco.

Spoločnosť pôvodne prevádzkovala 226 elektrolýznych pecí, v ktorých však výrobu postupne utlmovala a v auguste 2022 sa rozhodla ponechať v chode iba posledných 10, ktoré by uľahčili reštart v prípade schválenia spomínanej novely.

Tá ale nebola dodnes prijatá, firma sa preto rozhodla pece definitívne odstaviť. Fabrika však bude udržiavať technológiu v takom stave, aby ju bolo možné opätovne spustiť. To bude podnik stáť niekoľko miliónov eur ročne, náklady na reštart sa odhadujú na takmer 100 mil. eur.

Slovalco sa postupne rozlúči so zamestnancami, ktorých pozície s procesom výroby primárneho hliníka priamo súviseli. Spoločnosť tvrdí, že im ponúka nadštandardné odstupné, pre tých najdlhšie zamestnaných vo výške 17 mesačných platov.

Firma bude po odstavení výroby primárneho hliníka prevádzkovať pretavovacie centrum na spracovanie procesného hliníkového odpadu, ktoré uviedla do prevádzky v júni predchádzajúceho roka.

💡
Slovalco definitívne odstavuje aj posledných 10 pecí.

Komentáre

Najnovšie