Prejsť na obsah

Šéf NBS Kažimír: musíme naďalej dvíhať sadzby a doručiť ďalšie dve päťdesiatky

Unsplash

Napriek klesajúcemu inflačnému trendu nesmie ECB prísť s holubičou politikou priskoro, myslí si Kažimír.

BRATISLAVA 23. januára (SITA) – Postupný pokles tempa inflácie je dobrou správou.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Podľa guvernéra NBS Petra Kažimíra však nie dostatočným dôvodom spomaliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb.

Povzbudivé novembrové a decembrové inflačné čísla totiž zahŕňajú „šum“ jednorazových kompenzačných opatrení vlád zmierňujúcich dopady vysokých cien energií.

„To, čo je z môjho pohľadu aktuálne najsmerodajnejšie, je trend jadrovej inflácie. Jej vývoj potvrdzuje potrebu pokračovať na nastúpenej ceste. Som presvedčený, že potrebujeme „doručiť“ ďalšie dve päťdesiatky,“ hovorí Kažimír.

Ekonomika eurozóny zvláda situáciu lepšie, než sa čakalo pred mesiacom či dvomi. Na jednej strane je to podľa Kažimíra veľmi vítané, no na druhej strane to bude mať pravdepodobne miernejší tlmiaci účinok na vývoj rastu cien.

„Sme na polceste. Ak by to záležalo odo mňa, išiel by som na letné prázdniny s ukončeným cyklom sprísňovania,“ skonštatoval Kažimír.

No zároveň doplnil, že nebude špecifikovať ako vysoko so sadzbami pôjdu a ako dlho tam bude potrebné pobudnúť na to, aby skrotili infláciu tak, ako je potrebné.

„To, aké bude leto, je preto dnes otázka pre meteorológov,“ uzavrel Kažimír.

Európska centrálna banka od júna 2022 pravidelne zvyšuje svoje úrokové sadzby. Naposledy ich zvýšila v polovici decembra o 50 bázických bodov.

Úroková sadzba hlavných refinančných operácií a úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií sa vtedy s účinnosťou od 21. decembra 2022 zvýšila na 2,50 %, 2,75 % a 2,00 %.

💡
Kažimír nevidí dôvod na spomalenie tempa zvyšovania sadzieb.

Komentáre

Najnovšie