Prejsť na obsah

RogerVoice - aplikácia, ktorá umožňuje telefonovať nepočujúcim

Môžu uskutočniť hovor sluchovo postihnutí? Áno. Pýtate sa ako? S aplikáciou RogerVoice jednoducho.

Keď ľudia hovoria o dostupnosti, bezbariérovom prístupe alebo o službách pre zdravotne postihnutých, prvé čo im napadne je legislatíva a vládne normy, nákladné vybavenie a starostlivosť – scenár ako zo zlého sna.

Pre hendikepovaných ľudí nebýva žiadnym prekvapením, keď už ako študentom neposkytujú inštitúcie (ako školy) služby a vybavenie pre zdravotne postihnutých. Rovnako nebol prekvapený ani Američan Olivier Jeannel, ktorému sa už v mladom veku podarilo presvedčiť vedenie školy v Paríži, ktorú navštevoval, aby sprístupnilo služby aj pre nepočujúcich.

Ako uvádza portál TechCrunch, francúzsky startup RogerVoice sa vo svojej aktuálnej kampani na Kickstarteri snaží o vyzbieranie peňazí na vyvinutie platformy, ktorá by umožňovala uskutočniť telefónny hovor v reálnom čase aj nepočujúcim osobám. Konkrétne ide o umožnenie prepisu hlasu, ktorý vidí nepočujúci vo forme textu na svojom mobilnom zariadení. RogerVoice tu následne pre nich bude kedykoľvek, kedy to budú potrebovať.

S funkciou prepisu hlasu do formy textu sme teda oboznámení. To, že to zatiaľ nefunguje opačne však neznamená, že sa nepracuje na tom, aby bolo možné písať text osobou, ktorá nemôže rozprávať a ktorý by druhá strana následne prijímala ako hovor formou zvuku.

Výhody tejto aplikácie si môžu predstaviť aj počujúci – pre bližšiu predstavu si pozrite video nižšie. Aplikácia bude k dispozícii pre Android, neskôr aj pre iOS. Transformácia hovorov bude zo začiatku možná v angličtine, francúzštine, nemčine, taliančine, španielčine, gréčtine, portugalčine a japončine a postupom času sa budú pridávať ďalšie. Aplikácia by mala byť k dispozícii už koncom roka 2014. Počas prebiehajúceho vývoja bude možné využívať službu zadarmo.

RogerVoice je skvelým príkladom pozitívneho prínosu zo sveta technológií. Na nohy z neho síce nespadnú stovky miliónov užívateľov, ale predstavte si, ako môže aplikácia výrazne zmeniť život mnohých nepočujúcich ľudí na celom svete.

V úvodnej fázy bude doba hovoru obmedzená na 5 minút. Plná verzia by mala prísť už čoskoro a to možno aj s vlastnosťou prenosu videa, nechajme sa teda prekvapiť.

Celú aplikáciu najlepšie charakterizuje výrok z webového zdroja RogerVoice: „Pre väčšinu ľudí robí technológia veci jednoduchšími. Pre osoby so zdravotným postihnutím robí technológia veci možnými.“

rogervoice2

Komentáre

Najnovšie