Prejsť na obsah

Regióny vedia najlepšie, ako naložiť s eurofondami, tvrdí MIRRI

Unsplash

Po prvý raz budú o osude regionálnych eurofondov rozhodovať samotné regióny.

BRATISLAVA 19. januára (SITA) – Eurofondy po prvý raz poputujú na rozvoj regiónov. Tie si zároveň budú môcť určiť, na čo viac ako dve miliardy k dispozícii využijú.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ohľadom nového programového obdobia 2021 až 2027 o tom informoval štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Dušan Velič (Za ľudí).

„Regionálny rozvoj je pre nás veľmi dôležitý a historicky prvýkrát ideme priamo do regiónov dať viac ako dve miliardy eur. To znamená, nie cez dopytové výzvy, že ministerstvá niečo vypíšu, ale priamo regióny rozhodnú, kde tie peniaze chcú použiť,“ uviedol Velič.

Regióny podľa neho najlepšie vedia, ako ich použiť. „Na jednej strane im dávame jasný rozpočet, dávame im aj slobodu rozhodovať o týchto veciach aj pomoc v regiónoch,“ podotkol s tým, že je to priama pomoc.

Rezortný štátny tajomník považuje za ďalšiu pomoc regiónom vytvorenie rád partnerstva a kooperačných rád, ktoré podľa neho budú priamo v podstate manažovať 26 subjektov - osem krajov a osemnásť udržateľných mestských rozvojových sídiel.

„Máme osem žúp, ktoré dostanú svoje alokácie, a osemnásť mestských jadier, sú to v podstate mestské celky nad 40-tisíc obyvateľov, ktoré si budú rozhodovať o svojich rozpočtoch,“ dodal Velič. Regióny by podľa neho aj ministerstva mali byť hlavným pilierom Slovenska.

💡
Na rozvoj regiónov majú z nových eurozdrojov pritiecť dve miliardy, môžu rozhodnúť o ich použití.

Komentáre

Najnovšie