Prejsť na obsah

Problémy s nedostatkom liekov sú najhoršie za posledné dve dekády

Unsplash

Odvetvové organizácie volajú po zmene a zlepšení existujúceho systému.

BRATISLAVA 18. januára (SITA) – Dostupnosť liekov v EÚ sa za posledných dvadsať rokov zhoršila viac ako 20-násobne.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Podľa viceprezidentky Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Miroslavy Snopkovej ide o celoeurópsky problém.

SLeK má pritom podľa nej záujem na zmiernení dopadov nedostupnosti liekov.

Apeluje preto na držiteľov registrácie liekov, aby včas informovali o nedostupnosti liekov, vykonávali všetky potrebné kroky pre zabezpečenie liekov a zabezpečili potrebné opatrenia voči nekalým aktivitám tých subjektov, ktoré znižujú dostupnosť liekov na Slovensku.

Veľkodistribútori liekov by podľa SLeK mali zabezpečiť rovnomerné a pravidelné zásobovanie verejných a nemocničných lekární bez preferencie konkrétnych držiteľov povolení, či vlastných sietí lekární a včas informovať o potenciálnej nedostupnosti liekov.

Poskytovateľov lekárnici žiadajú, aby komunikovali o dostupnosti liekov, vytvárali primerané zásoby liekov a hovorili s pacientmi o vhodných alternatívach. Pacienti by si pritom podľa SLeK nemali vytvárať zbytočné zásoby liekov, ktoré nepotrebujú.

„Slovenská lekárnická komora bude realizovať všetky kroky, aby sa zlepšovaním prostredia verejného lekárenstva zvyšovala kvalita života našich pacientov. Považujeme za nevyhnutné, aby sa etablovali také postupy, ktoré umožnia využívať kompetencie farmaceutov tak, ako je zvykom v ostatných krajinách," uviedla SLeK.

Príslušné orgány vyzýva, aby realizovali regulačné kroky, ktoré by verejným lekárňam umožnili individuálnu prípravu liekov a taktiež zvyšovali dostupnosť liekov a efektivitu farmakoterapie využívaním nástrojov e-zdravia.

💡
Slovenská lekárnická komora upozorňuje na 20-násobný nárast nedostatku liekov v celej Európskej únii.

Komentáre

Najnovšie