Prejsť na obsah

Pri Košiciach otvorili odpočívadlo za deväť miliónov

Bude mať za úlohu kontrolovať preťaženosť kamiónov. Tie poškodzujú slovenské cesty.

BRATISLAVA 16. decembra (SITA) – Vodiči z okolia Košíc sa môžu tešiť na nové odpočívadlo. Obojstranné odpočívadlo pribudlo pri hraniciach s Maďarskom pri obci Milhosť.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Zmluvná cena jeho výstavby dosiahla necelých deväť miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, financovanie bolo zo štátneho rozpočtu. Okrem tradičných funkcií bude mať odpočívadlo aj dôležitú úlohu pri kontrole kamiónov už hneď v prihraničnej oblasti, čo pomôže predchádzať poškodeniu a nadmernému zaťaženiu slovenských ciest.

Ako v piatok informovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS), polícia bude odpočívadlo využívať na kontrolu ich stavu a hmotnosti s možnosťou ich vrátenia na územie krajiny, odkiaľ prišli.

Toto otočenie umožnia komunikácie napájajúce sa na prístupovú cestu nad R4, ktoré vzájomne prepoja obe odpočívadlá. „Za účelom váženia nákladných vozidiel sa na vstupe do Slovenska vybudovala dynamická nápravová váha a vážnica. Na výstupe zo Slovenska bude váženie a kontrola bŕzd nákladných vozidiel realizovaná prenosnými zariadeniami,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Súčasťou systému váženia bude aj predselekčný systém, pozostávajúci z kamier osadených na oceľovom portáli nad jazdnými pruhmi v smere do Maďarska.

Predbežné dáta z nového sčítača dopravy zatiaľ naznačujú, že na úseku R4 od štátnej hranice s Maďarskom po križovatku Kechnec prechádza v priemere za deň vyše tritisíc nákladných vozidiel.

„Hlavným prínosom hmotnostných kontrol je šetrenie našich ciest a tým pádom aj nákladov na ich opravu - menej sa poškodzuje povrch vozovky a mostov preťaženými vozidlami. Takéto systematické a náhodné kontroly na sieti diaľnic a rýchlostných ciest v správe NDS taktiež prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti na cestách,“ poznamenala hovorkyňa diaľničiarov.

Na pravej strane odpočívadla je 20 parkovacích miest pre kamióny, šesť pre autobusy či karavany a 34 pre osobné autá. Na ľavej strane je 41 miest pre kamióny, šesť pre autobusy a karavany a 30 pre osobné motorové vozidlá.

S výstavbou odpočívadla začali v úvode roka 2021. Celková dĺžka stavby je 1,1 kilometra a odpočívadlo tvorí viac než 35-tisíc štvorcových metrov spevnenej plochy. Kamerový systém zvýši bezpečnosť pre stojace nákladné autá aj z pohľadu ochrany prevážaného tovaru.

💡
Novootvorené odpočívadlo Milhosť pri Košiciach bude kontrolovať váhu kamiónov. Štátny rozpočet stálo 9 miliónov.

Komentáre

Najnovšie