Prejsť na obsah

Prešovčania sa otvorenia nového obchvatu dočkajú už v lete

Unsplash

Na stavbe sa postupuje podľa plánu, na realizáciu čakajú najmä nosné konštrukcie a rímsy či technológia tunela.

BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Už onedlho si Prešovčania oddýchnu od problematickej premávky v meste.

Výstavba prvej časti severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4 v dĺžke 4,3 kilometra a v plnom profile totiž napreduje podľa plánu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Vo vyše kilometrovom tuneli Bikoš je už úplne dokončený náter ostenia, chodníky aj vozovka. Pokračujú ešte práce na technológii tunela. Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) v piatok tiež potvrdila, že prvú etapu prešovského obchvatu na R4 plánuje motoristom odovzdať do užívania podľa plánu v lete tohto roka.

Aktuálne na mostoch realizujú nosné konštrukcie a rímsy a na samotnej rýchlostnej ceste budujú kanalizáciu a kladú podkladové a asfaltové vrstvy vozovky.

„V najbližšom období budeme ešte pokračovať v realizácii nosných konštrukcií mostov a podľa postupu prác aj v dokončovaní vrstiev vozoviek. V tuneli sa okrem technológií budú realizovať aj dokončovacie práce na konečných terénnych úpravách na južnom a severnom portáli,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Okrem toho už priebežne pokračujú aj preberacie a kolaudačné konania jednotlivých stavebných objektov.

Prvá etapa severného obchvatu Prešova na R4 je vo výstavbe od leta 2019, ukončenie prác je plánované v júli 2023. Zhotoviteľom je združenie stavebných spoločností Váhostav - SK, a. s., a TuCon, a. s.

Pôvodná zmluvná cena výstavby vo výške 142,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) odvtedy priebežne vzrástla zatiaľ na viac ako 146 miliónov eur bez DPH. Dôvodom nateraz posledného navýšenia ceny takmer o 700-tisíc eur boli dodatočné práce na objektoch stavby.

Súčasťou tohto úseku R4 bude deväť mostov, tunel Bikoš dlhý 1 150 metrov, po odovzdaní cesty do prevádzky ušetria motoristi približne desať minút. Predpokladaná intenzita dopravy je 15-tisíc vozidiel denne.

💡
Práce na prvej etape obchvatu Prešova na R4 postupujú podľa plánu, motoristi by ho mali využívať v lete.

Komentáre

Najnovšie