Prejsť na obsah

Poznáme ďalšie dôvody, kvôli ktorým slovenský startup Goldee skončil!

Ako sme dnes už informovali, známy slovenský startup Goldee ukončil svoje pôsobenie. Niekoľko dôvodov, kvôli ktorým sa tak stalo, sme vám dnes už priniesli. Avšak po zverejnení prvého článku o konci Goldee sme obdržali ďalšie zaujímavé informácie, ktoré nám potvrdilo viacero dôveryhodných zdrojov nezávisle od seba. Ako sme už spomínali, vrámci názorovej vyváženosti sme požiadali o oficiálne stanovisko k vzniknutej situácii aj CEO startupu Goldee Tomáša Barana, ktorý nám ho prisľúbil dnes večer. Zatiaľ naň stále čakáme. Ihneď ako sa k nám dostane, zverejníme ho v plnom znení na Startupers.sk.

Poďme pekne poporiadku. Väčšinový podiel v spoločnosti vlastnil po celý čas CEO Goldee Tomáš Baran, ktorý mal teda aj rozhodovacie právo. Ešte začiatkom tohto roka odišli z Goldee dvaja hlavní ľudia, ktorí sa po troch mesiacoch museli vrátiť, lebo by bez nich tento startup nedokázal ďalej fungovať. Goldee sa pýšilo skvele prepracovanou a krásnou aplikáciou. Málokto však vie, že bratislavská spoločnosť, ktorá túto aplikáciu pre Goldee vyvíjala, nedostala za svoje dielo vôbec zaplatené a dostala sa kvôli tejto situácii na pokraj krachu. A kvôli podpísanej zmluve NDA (o mlčanlivosti) nemôže táto spoločnosť s touto aplikáciou ani nijako nakladať.

Čo sa týka peňazí, pozrime sa na platy zamestnancov. Tie boli, ako sme spomínali, veľmi nízke. Zamestnanci pracovali na živnosť a v máji 2014 im boli platy ešte znížené s prísľubom, že všetky zvyšné peniaze sa im doplatia. Následne sa koncom mája začal nanovo vývoj ich produktu Goldee Light Controller. V tom čase už musel Tomáš Baran, ako šéf spoločnosti vedieť, aká je finančná situácia vážna. V zamestnancoch však údajne aj naďalej vzbudzoval dojem, že je všetko v poriadku a majú pracovať ďalej s ešte väčším nasadením, čo predstavovalo stovky hodín mesačne.

Leto sa ešte finančne podarilo vykryť a v septembri 2014 mal údajne Tomáš Baran možnosť získať veľmi slušnú investíciu vo výške niekoľkých stoviek tisíc €. Investor však požadoval navýšenie podielu pre seba a tím, čo sa Baranovi samozrejme nepáčilo, keďže by stratil väčšinu v spoločnosti. Toto bol začiatok istého konca, kedy už bolo viac menej jasné, kam Goldee smeruje. A tak oznámil zamestnancom, že ďalšie peniaze nebudú. Už v tom čase ich niektorí nevideli a pracovali len za sľuby.

Tímu však na Goldee tak záležalo, že sa snažili na veciach pracovať aj naďalej. Našli dokonca aj investora, ktorý bol ochotný do startupu vstúpiť, jeho podmienkou však bolo vystúpenie Tomáša Barana z Goldee. Baranova reakcia však bola taká, že sa začal svojmu tímu vyhrážať a zrušil im prístupy do systému, na čo celý tím Goldee odišiel. Od septembra tak nikto nedostal zaplatené a to niektorí so zníženými platmi od mája 2014 nedostali ani sľúbené doplatky.

Najsmutnejší na tom všetkom je záver, a to je údajné vyhrážanie sa žalobami. To všetko aj napriek tomu, že všetky pracovné procesy v Goldee boli nastavené tak, že zhruba mesiac potom, ako sa Goldee rozpadlo, bolo naplánované dokončenie finálneho prototypu s tým, že masová produkcia sa mala spustiť v januári 2015. Tým pádom by ľudia dostali svoje predobjednávky dostali, aj keď neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Avšak tam už sa bohužiaľ Goldee nedostalo.

Tento príbeh zo skutočného sveta chceme však využiť hlavne na to, aby sa na vyššie uvedených situáciach poučilo čo najviac ľudí a startupov, aby sa tak vyhli zbytočným komplikáciám v budúcnosti.Veď najlepšie sa predsa učí na cudzích chybách. Najradšej by sme stále písali iba radostné a pozitívne správy o slovenských startupoch, ale občas musíme priniesť aj reálny pohľad na tie tienisté stránky.

Zároveň stále čakáme na oficiálne stanovisko šéfa Goldee Tomáša Barana, ktoré veríme, že čoskoro dostaneme.

Komentáre

Najnovšie