Prejsť na obsah

6 úspešných slovenských podnikateľov radí, ako naštartovať svoj startup! Časť 5. - Goldee zažiaril medzi ostatnými startupmi vďaka skvel?

Predstaviteľ košického startupu Goldee (finalista StartUpAwards.SK 2012) Tomáš Baran, ktorý koncom roka 2013 úspešne spustil revolúciu v osvetlení, usilovne pracuje na tom, aby rozbehol na Slovensku výrobu svojich inteligentných vypínačov na svetlo. S odstupom času sa pozerá na svoje podnikateľské začiatky a hovorí o faktoroch úspechu a plánoch, ktoré ich v tíme čakajú. Goldee je jeden z úspešných príbehov mladých šikovných Slovákov, ktorým nechýba odvaha a guráž presadiť sa. V rámci aktuálneho rámcového programu EÚ Horizont 2020 sa im dostáva viac pozornosti a príležitostí ako kedykoľvek predtým a preto je vhodný čas na nové startupy práve teraz.

Stavili na budúcnosť

O tomto startupe už médiá napísali nejeden článok. Podľa Ivana Štefunka vytvárajú podobný príbeh ako Sli.do, avšak z úplne inej oblasti. Pohybujú sa na veľmi kompetitívnom trhu, ale aj tak sú úspešní a darí sa im zaujať na celom svete.  S projektom Goldee vstúpili na trh, ktorý predstavuje budúcnosť. Zaujať dokázali vďaka práci ich ľudí, ktorí dokázali predstaviť fantastické kampane, projekty, a vôbec dosiahli výborné výsledky.

Goldee

Faktorom na úspech sú skvelí ľudia

Startup Goldee doslova žiaril medzi ostatnými novými projektmi.

„Našim cieľom a najťažšou výzvou od samého začiatku bolo a je nájsť tých najlepších ľudí. Je to niečo, na čom nám stále záleží“, uviedol Tomáš Baran. Priznávajú o sebe, že sú tak trochu „picky“ (nároční). Aj to je dôvod, prečo je ich produkt vo svete obľúbený.

Na začiatku bol Tomáš Baran sám. Teraz je v tíme desať fantastických ľudí, ktorí spolupracujú s niekoľkými externistami. Ich tím sa neustále rozrastá a stále hľadajú skvelých nových ľudí.

Ich aktuálny zoznam úloh nie je vôbec krátky. Pracujú na integrácii ďalších smart LED žiaroviek do ich aplikácie (LIFX), začali s vývojom Android aplikácie a pripravujú Lighting Library – knižnicu dynamických scén. Popri tom všetkom stále pracujú na ich ovládači, ktorý by chceli čím skôr posunúť do výroby. Zaujímavosťou je, že ich ovládač na svetlo nebude Made in China, ale Goldee Light Controller bude s najväčšou pravdepodobnosťou Made in Heart of Europe, Slovakia.

Goldee Autumn Park

Od biznis nápadu k realite

Ich biznis nápad bol vytvoriť dynamické svetlo postavené na princípe ovládania prostredníctvom gesta a nový koncept svetla, ktoré sa stará o človeka a nie opačne.

Prvé skúsenosti a odozvu získali vďaka aplikácii Goldee for Philips hue. Tento projekt ich posunul, pretože dovtedy nevedeli predpovedať, ako budú ľudia reagovať na dynamické svetlo. Na základe spätnej väzby vidia, že aplikácia sa stáva ich každodennou súčasťou a mení ich život.

Celosvetový záujem ich veľmi potešil

Záujem prejavilo dostatočné množstvo ľudí. Kampaň na ich vlastnej webovej stránke prekonala ich očakávania a podarilo sa im nazbierať podstatne viac než bola ich stanovená hranica. Len za 25 dní dosiahli svoj cieľ a nazbierali cez 100 tisíc dolárov. Záujem prichádzal z trhov, ktoré oslovili, čiže USA, Kanada, Veľká Británia, Holandsko, Nemecko, Austrália. Na ich prekvapenie prejavili veľký záujem aj z Francúzska a Švajčiarska. Ich pôvodným plánom bolo dodať produkt už koncom tohto leta. Nakoľko sa vyskytli určité komplikácie, ktoré sa pri hardvérových startupoch vyskytnúť môžu, ich čas dodania sa natiahne. 

Záujem o Goldee Controller stále pretrváva. Od začiatku mája však už neakceptujú objednávky vopred. Predaj sa chystajú opäť spustiť v blízkej budúcnosti na stránke www.getgoldee.com.

Komentáre

Najnovšie