Prejsť na obsah

Pomoc chovateľom dosiahla vyše 40 miliónov eur

Unsplash

Vyplatenie podpory farmárom oznámilo ministerstvo pôdohospodárstva.

BRATISLAVA 23. januára (SITA) – Novu pomoc pre chovateľov vo výške 41,5 milióna eur vyplatil rezort pôdohospodárstva cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). Ide o kompenzáciu za minuloročné sucho.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Peniaze sa podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dostali ku chovateľom v rekordnom čase, ešte na konci roka 2022.

Sucho v lete 2022 spôsobilo existenčné problémy a to najmä chovateľom hospodárskych zvierat, teplo zapríčinilo výpadky objemových krmív na úrovni 30 až 50 percent. Jednorázovou finančnou podporou bolo nepriamo podporené aj pestovanie a koneční spotrebitelia.

Podmienkou získania kompenzácie podľa agrorezortu bolo, že chovateľ udrží k 31. augustu 2023 minimálne 70 percent zvierat, ktoré deklaroval k 31. augustu 2022 v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat.

Povolená odchýlka predstavuje hodnotu mínus 5 percent. Ministerstvo očakáva, že sa chovatelia budú snažiť deklarované počty zvierat zachovať.

PPA bude stav zvierat kontrolovať dvakrát. Agentúra bude pri jednotlivých žiadostiach zohľadňovať presuny zvierat v rámci kategórií zvierat a aj fariem.

💡
Agrorezort vyplatil 41,5 mil. eur pre chovateľov zvierat.

Komentáre

Najnovšie