Prejsť na obsah

Poisťovne aj v roku 2022 bojovali s poistnými podvodmi

Unsplash

Iba samotná Allianz za minulý rok eviduje pokusy o podvod vo výške viac ako 15 miliónov eur.

BRATISLAVA 19. januára (SITA) – Slováci sa aj v minulom roku pokúšali vymámiť peniaze od poisťovní nezákonnými praktikami.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

O poistné podvody sa ľudia pokúšali v oblasti poistenia motorových vozidiel či v rámci životného poistenia. Poisťovací podvod je pritom podľa zákona trestný čin, za ktorý páchateľovi hrozí väzenie.

Allianz - Slovenská poisťovňa evidovala za minulý rok historicky najvyššiu sumu. Výška odhalených podvodov presiahla 15 mil. eur pri medziročnom náraste zhruba o 5,5 mil. eur.

Podiel odhalených podvodov na celkových vyplatených škodách je takmer osem percent, čo je medziročne taktiež nárast.

Ako skonštatovala vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v Allianzi Jaroslava Kováčiková, najväčšie zastúpenie podvodov malo životné a úrazové poistenie.

Zmenila sa podľa nej štruktúra šetrených škôd. Kým v minulosti to boli úrazy, vlani sa omnoho častejšie stretávali aj s podozrivými chorobami klientov a podozrivé prípady sa objavili aj so smrteľným koncom.

Ako doplnil koordinátor špeciálnych činnosti Allianz Vojtech Kosík, môže to súvisieť napríklad aj s nepriaznivou ekonomickou situáciou Slovákov. Maximálna možná trestná sadzba podľa zákona je pritom 15 rokov.

Všetko závisí podľa Kosíka od závažnosti prípadu, väčšinou však klienti dostanú podmienku. No aj tá výrazne ovplyvňuje ich život.

Aj poisťovňa Generali evidovala vlani nárast uchránenej sumy. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala hovorkyňa spoločnosti Katarína Ondra, tradične najviac pokusov evidovali v rámci poistenia motorových vozidiel.

Druhou najpočetnejšou skupinou pokusov o poisťovací podvod bola oblasť poistenia majetku a zodpovednosti. „Najmenej pokusov o poisťovací podvod sme zaznamenali z úrazového a životného poistenia,“ uviedla Ondra.

Zo skúseností poisťovne Generali vyplýva, že so zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou obyvateľov rastie aj počet poisťovacích podvodov.

„Preto sa dá predpokladať, že aj v nasledujúcom období vzhľadom na makroekonomický vývoj môže prísť nárast pokusov o poisťovacie podvody. Na tieto situácie sme však dobre pripravení,“ povedala Ondra.

Aj poisťovňa Uniqa evidovala vlani nárast podvodov s vyššou hodnotou, a to vo všetkých segmentoch poistenia. Výška usporenej hodnoty sa medziročne zvýšila o viac ako 31 %, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Beata Lipšicová.

Dôvodom je podľa nej zameranie vyšetrovateľov na zranenia osôb nárokované pri dopravných nehodách z povinného zmluvného poistenia a úrazového poistenia.

Priemerná hodnota jednej vyšetrovanej škody s úmyselným konaním vzrástla v poisťovne Uniqa z 2 225 eur na 4 776 eur.

Podozrivými prípadmi sa v komerčných poisťovniach zaoberá špeciálny tím zložený z vyšetrovateľov a analytikov.

Jeho členovia spolupracujú s inými poisťovňami, externými organizáciami, znalcami a v prípade potreby preverujú prípady aj v súčinnosti s políciou.

💡
Aj vlani sa Slováci svojimi podvodmi snažili vylákať z poisťovní peniaze.

Komentáre

Najnovšie