Prejsť na obsah

Podľa Rašiho sú investície z Plánu obnovy do nášho zdravotníctva vážne ohrozené

Unsplash

Zlyháva podľa neho ministerstvo zdravotníctva.

BRATISLAVA 25. januára (SITA) – Podľa Richarda Rašiho sú vážne ohrozené prostriedky z plánu obnovy pre zdravotníctvo a rezort totálne zlyháva pri nákupe nových sanitiek, výstavbe nových záchraniek, či nemocnice Rázsochy.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Raši tak v tlačovej správe reagoval na návrh krízových opatrení pre Ministerstvo zdravotníctva SR, ktorý v stredu schválila vláda.

„Ministerstvo zdravotníctva nerobí absolútne nič, neplní si úlohy, ktoré má v súvislosti s plánom obnovy. Optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti má omeškanie viac ako rok a výstavba a obnova staníc záchrannej zdravotnej služby má ročné omeškanie vo výbere projektov a samotný úrad vlády hodnotí túto investíciu ako vysoko rizikovú. Ale najväčší problém je výstavba nemocnice Rázsochy," vyjadril sa Raši.

Kompetentní podľa neho zavádzajú verejnosť, keďže projektový tím pracuje voči verejnosti s iným harmonogramom, ako je zmluvne dohodnutý s dodávateľom projektovej dokumentácie.

Podľa bývalého vicepremiéra a exministra zdravotníctva je neakceptovateľné, aby sa na práci a riadení projektového tímu a dodávateľov nemocnice Rázsochy priamo podieľali osoby, ktoré nie sú v štruktúre projektového tímu.

„Úrad vlády píše, že nie je jasná kompetencia a zodpovednosť týchto osôb, teda dôvod a opodstatnenosť aktívnej účasti v projektovom tíme," dodáva. Upozorňuje na to, že výstavba nemocnice sa môže výrazne predražiť, keďže jej podlahová plocha sa zvýšila o polovicu a mešká dodanie projektovej dokumentácie.

„Reálne hrozí, že prídeme o peniaze, ktoré sú na výstavbu nemocnice, nákup nových záchranárskych vozidiel a rekonštrukcie ďalších nemocníc vyčlenené,“ dodal Raši.

Vláda schválila krízové opatrenia pre Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré je potrebné prijať na realizáciu investícií a reforiem z plánu obnovy a odolnosti.

Rezort zdravotníctva podľa materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil vedúci Úradu vlády SR Július Jakab, pri plnení míľnikov a cieľov plánu obnovy mešká pri realizácii štyroch investícií a dvoch reforiem.

Ide o investície do výstavby obnovy staníc záchrannej zdravotnej služby, obnovy vozového parku záchrannej zdravotnej služby, výstavby, rekonštrukcie a vybavenia novej siete nemocníc a investíciu do digitalizácie v zdravotníctve.

Medzi meškajúce reformy patrí optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti a reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

💡
Investície z plánu obnovy do zdravotníctva sú vážne ohrozené, tvrdí Raši.

Komentáre

Najnovšie