Prejsť na obsah

Pekári varujú: po kritickom roku 2022 príde výrazné zvýšenie cien

Unsplash

Vláda ďalšou reguláciou nočných príplatkov ešte zhoršila podnikateľské prostredie a prispela k vyšším cenám pečiva, tvrdí Zväz pekárov.

BRATISLAVA 21. decembra (SITA) – Pekári tvrdo kritizujú súčasné pozostatky vlády. Podľa nich bol bok 2022 najťažším rokom pre slovenské pekárstvo v období samostatnosti Slovenska.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Štát hádzal odvetviu polená pod nohy a preukázal absolútnu neschopnosť chrániť svoju kritickú infraštruktúru, informoval v tlačovej správe predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský. Podľa neho ceny koláčov a pekárenských výrobkov budú rásť aj roku 2023.

Predseda predstavenstva SZPCC ďalej uviedol, že miesto toho, aby štát riešil konflikt na Ukrajine spojený s historickým nárastom cien pšenice a energetickú krízu, riešil personálne nominácie a stranícke šarvátky.

Mnohé pekárne v regiónoch museli svoje prevádzky pre extrémne zvýšené náklady a nemožnosť kúpy energií za burzové ceny zatvoriť. „Neschopnosť štátu podporiť v tejto kríze tak strategický sektor, ktorý je súčasťou kritickej infraštruktúry krajiny, znamená zníženie konkurencieschopnosti slovenského pekárstva oproti zahraničnej konkurencii," podotkol Lapšanský.

Do roku 2023 sektor vstupuje s istotou, že vzhľadom na výrazné zvýšenie príplatkov za prácu v noci, víkendy a sviatky, ceny všetkých výrobkov budúci rok vzrastú. Viac ako 80 percent práce pekárov sa deje v noci. Za toto zvýšenie je zodpovedný štát, keďže až 51 percent týchto príplatkov musia pekári, cukrári a cestovinári odviesť štátu a nie zamestnancom.

Odbytové ceny pekárov preto budú musieť v roku 2023 rásť. „Či si obchodné reťazce ukroja zo svojich ziskov povedať nevieme, ale pekári zisky negenerujú. Nemáme inú možnosť, ako nárasty cien priamo premietať do našich odbytových cien. Štát nám totiž citeľne nepomohol ani počas pandémie ani počas súčasnej energetickej krízy,“ uzavrel Milan Lapšanský.

💡
Tento rok bol najhorší v histórii a v roku 2023 očakávame ďalšie zdražovanie, zhodujú sa pekári.

Komentáre

Najnovšie