Prejsť na obsah

Ceny kravského mlieka prepisujú rekordy. Stúpli o 45 percent

Unsplash

Mlieko zdražuje najmä kvôli inflácii, energiám či minuloročnému suchu.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Z kravského mlieka sa stáva žiadaná a čoraz drahšia komodita. Jeho cena za posledný rok stúpla o 45 percent. Ide o historicky najvyššie ceny kravského produktu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Mliekarne v decembri 2022 zaplatili za surové kravské mlieko poľnohospodárom v priemere 0,5292 eura za liter, pričom v medziročnom porovnaní platili v decembri 2021 za surové kravské mlieko výrazne menej, a to 0,3653 eura za liter.

Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Dôvodom dramatického vývoja ceny mlieka je najmä inflácia, energetická kríza, sucho, no aj výrazný tlak na znižovanie celkového investičného dlhu v sektore chovu dojníc.

V roku 2021 zaplatili mliekarne za nákup surového kravského mlieka viac ako 269 mil. eur, minulý rok to bolo už 358 mil. eur. V medziročnom porovnaní zaplatili mliekarne za mlieko o takmer 34 percent viac.

„Mliekarne stále musia hľadať riešenia, ako za tejto situácie, keď sa náklady na výrobu potravín vplyvom inflácie neustále zvyšujú, nastaviť výrobu tak, aby ceny mliečnych potravín neboli ešte drahšie. Zvýšené náklady sa snažia utlmiť aj vo vlastnej réžii. Apelujeme na spotrebiteľov, aby vnímali aj túto snahu mliekarní, ktorú robia v prospech zákazníkov a aby pri nákupe vkladali do košíkov ešte viac slovenského mlieka a mliečnych výrobkov,“ uviedol podpredseda SPPK Marián Šolty.

Analytici predpokladajú, že ceny tovarov a služieb budú rásť aj v roku 2023.

💡
Cena kravského mlieka stúpla podľa SPPK za 12 mesiacov o takmer 45 %.

Komentáre

Najnovšie