Prejsť na obsah

NKÚ: rezort zdravotníctva zlyháva pri strategických prioritách

Unsplash

Kontrola ukázala, že zdravotníctvo je tom zle v každej zo skúmaných oblastí digitalizácie.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) si posvietil na rezort zdravotníctva a prišiel s nelichotivým vysvedčením.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ministerstvo zlyháva pri riadení strategických priorít a problémy vo verejnom zdravotníctve sa stále nabaľujú.

Vychádza pritom z minuloročných kontrol zameraných na elektronizáciu zdravotníctva a jednej kontroly, ktorá sa týkala hospodárenia záchranných služieb v Bratislave a Košiciach, ktoré sú najväčšie na Slovensku.

Na najnovšie zistenia upozorňuje NKÚ prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, šéfa parlamentu Borisa Kollára a dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera v pravidelnej štvrťročnej správe o záveroch z kontrolných akcií.

Minuloročné kontroly podľa šéfa NKÚ Ľubomíra Andrassyho ukázali, že slovenské zdravotníctvo sa prepadá v každej z oblastí elektronizácie.

„Absolútne zaostáva digitalizácia, potrebné dáta na systémové riadenie a financovanie chýbajú. Preto kontrolný úrad víta, že minister v ostatných dňoch podnikol kroky k spusteniu krízového riadenia v organizácii zodpovednej za digitalizáciu zdravotníctva, v rámci Národného centra zdravotníckych informácií,“ zdôraznil.

Systém eZdravie využívajú pacienti aj lekári podľa NKÚ len minimálne, mechanizmus DRG na vypočítanie spravodlivejšieho financovania nemocníc funguje len na dobrovoľnej báze.

Zdravotnícke dáta v rámci národných registrov Národného centra zdravotníckych informácií chýbajú, neoverujú sa a ani nevyhodnocujú.

Práve elektronizácia a využívanie dát sú pritom podľa NKÚ nástrojom na znižovanie zadlženosti zdravotníctva a kľúčom k lepšiemu riadeniu.

Predseda NKÚ v súvislosti s aktuálnou situáciou v ambulantnom sektore konštatuje, že na riziká, ktoré mu v tomto roku hrozia, úrad upozorňoval už minulý rok.

„Kompetentní na jednej strane riešili situáciu v nemocniciach, na druhej strane úplne prehliadali významné riziká v ambulantnom sektore, existenčné problémy lekárov, pediatrov či špecialistov spôsobené vysokou mierou inflácie, zvyšovaním cien energií, ale aj nedostatočnou valorizáciou výšky ceny bodu za poskytnutý zdravotný výkon,“ upozorňuje Andrassy.

Na vecné upozornenia národných kontrolórov podľa neho nezareagovala vláda a ani parlament.

„V konečnom dôsledku dnes na to doplácajú pacienti, ktorí v rozpore s ústavou musia uhrádzať rôzne finančné poplatky pri návštevách svojich lekárov," dodal.

💡
Ministerstvo zdravotníctva SR zlyháva pri riadení strategických priorít, tvrdí Najvyšší kontrolný úrad SR.

Komentáre

Najnovšie