Prejsť na obsah

Nicholsonová žiada rezort zdravotníctva a štátnu poisťovňu o pomoc pri preplatení najdrahšieho lieku na svete

Unsplash

Liek proti chorobe SMA stojí vyše dva milióny eur a musí sa malej pacientke podať vo veľmi krátkom čase.

BRATISLAVA 11. januára (SITA) – Snaha o zmenu súčasného spôsobu poistenia a preplácania drahých experimentálnych liekov. Aj tak sa dá nazvať žiadosť liberálnej političky a europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Tá v listoch adresovaných ministrovi zdravotníctva SR Vladimírovi Lengvarskému a generálnemu riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richardovi Strapkovi žiada o zakročenie pri úhrade lieku pacientke, ktorej bolo diagnostikované ochorenie SMA II - spinálna muskulárna atrofia, z verejného poistenia.

Ide podľa nej o najdrahší liek na svete, stojí približne 2 milióny eur, musí sa podať do dvoch rokov veku dieťaťa, čo je v prípade pacientky o necelé štyri mesiace. „Nie je priestor ani čas vyhovárať sa na zákony, registrácie či kategorizácie a hľadať argumenty, prečo sa to nedá. Akútne potrebujeme problém riešiť,” tvrdí Nicholsonová.

Detská pacientka je poistenkyňou Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorej Národný ústav detských chorôb doručil 30. novembra minulého roka žiadosť o výnimku na preplatenie spomínaného lieku.

Žiadosť však VšZP zamietla a rovnako zamietla aj následnú žiadosť o prehodnotenie rozhodnutia. Argumentom má byť, že pacientka na liek nespĺňa kritéria.

Nicholsonová tvrdí, že dlhodobo upozorňuje na rozdielne prístupy k inovatívnym liekom medzi krajinami Európskej únie. „Na Slovensku máme netransparentný systém udeľovania výnimiek na nekategorizované lieky,” uviedla.

Z tohto systému podľa nej potrebujeme odstrániť chaos a do rozhodovania zaviesť pravidlá. „Verím, že medializácia aj politický tlak pomôžu neprehľadný systém udeľovania výnimiek zmeniť,” tvrdí. V minulosti sa na kompetentných obracala s podobnou žiadosťou, ktorá sa týkala onkologických pacientiek.

„Zdá sa, že procesy schvaľovania nie sú ani po dvoch rokoch transparentnejšie a situácia sa neposunula dopredu ani napriek novele zákona, ktorá mala ambíciu nerobiť rozdiely v prístupe pacientov k liečbe,” dodala.

Na Slovensku spomínaný liek nie je zaradený na zozname kategorizovaných liekov, na rozdiel napríklad od Holandska, čo slovenským pacientom znemožňuje prístup k inovatívnej liečbe.

💡
Nicholsonová kritizuje neprehľadný systém udeľovania výnimiek v rámci preplácania liekov z verejného zdravotného poistenia.

Komentáre

Najnovšie