Prejsť na obsah

Nemocnica v Boroch je opäť bližšie k ostrej prevádzke

Unsplash

Ďalším z článkov je testovanie heliportu, ktorý má slúžiť pre rýchly transport náročných prípadov.

BRATISLAVA 12. januára (SITA) – Otvorenie modernej nemocnice Bory sa blíži. Potvrdzuje to aj dnešný test heliportu na jej streche. Prvé pracoviská nemocnice chce Penta otvoriť už v marci tohto roka.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V stredu 11. januára sa uskutočnil prvý technický let Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Testovala sa prevádzka heliportu na streche Nemocnice Bory za denných podmienok a dobrej viditeľnosti, ako aj počas tmy. Informovala o tom hovorkyňa siete nemocníc Svet Zdravia Jana Fedáková.

„Predtým, ako Dopravný úrad vydá rozhodnutie o schválení a kompletnom uvedení heliportu do prevádzky, je potrebné vykonať oblet, ktorý sa skladá z dvoch častí. Prvý sa vykonáva počas dňa za normálnych podmienok viditeľnosti, kedy si posádka vrtuľníka naletí na heliport zo všetkých letových smerov a posúdi možnosti manévrovania a pristátia. Druhá fáza je zaletenie na heliport počas tmy, kedy pilot pristáva pomocou navigačných svetiel na osvetlenú plochu,“ vysvetľuje prevádzkový riaditeľ Nemocnice Bory Juraj Kaiser.

Heliport sa staval ako súčasť nemocnice a samotná inštalácia technológií trvala s prestávkami tri mesiace. Po technologickej stránke je heliport plne vybavený.

Jeho osvetlenie pozostáva z najnovšieho LED navigačného systému, ktorý ovláda buď pilot priamo z vrtuľníka alebo zodpovedný pracovník z riadiaceho strediska v nemocnici.

V zimnom období je heliport zabezpečený proti namŕzaniu vďaka vyhrievaniu pristávacej plochy. Súčasťou vybavenia je aj systém automatického hasenia pre prípad požiaru.

Nemocnica Bory získala v novembri minulého roka právoplatné kolaudačné rozhodnutie a tento mesiac i právoplatné povolenie na prevádzku zdravotníckeho zariadenia – všeobecnej nemocnice.

V marci medzi prvými otvorí nemocničné ambulancie, rádiodiagnostické pracovisko a rovnako aj radiačnú onkológiu a pracovisko nukleárnej medicíny. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií, 350-tisíc ambulantných vyšetrení a celkovo plánuje zamestnať viac ako 1 500 ľudí.

💡
V Nemocnici Bory začali testovať heliport.

Komentáre

Najnovšie