Prejsť na obsah

NDS opraví desiatku mostov za vyše 20 miliónov

Unsplash

Kľúčovou rekonštrukciou prejde most pri zvolenskom Pustom Hrade.

BRATISLAVA 5. januára (SITA) – Takmer 21 miliónov eur. Toľko plánuje vynaložiť Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) tento rok na opravu mostov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V úvode roka vyhlási postupne verejné obstarávania na opravu mostov na celom Slovensku. Všetky budú obsahovať viaceré kritériá na hodnotenie ponúk stavbárov.

Ako diaľničiari vo štvrtok informovali, okrem ceny diela bude kritériom aj dĺžka lehoty opravy mosta, čím chcú docieliť čo najkratšie obmedzenie dopravy.

„Najrozsiahlejšou opravou prejde most na ceste I/16 vo Zvolene pri Pustom Hrade s dĺžkou 719 metrov. Medzi najvýznamnejšie opravy, ktoré pripravujeme, patrí oprava estakády na Záhorí pri Sekuliach na diaľnici D2,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

„Chystáme sa opraviť aj most v mimoúrovňovej križovatke D1 a R1 pri Trnave či most na liptovskej D1 pri Východnej,“ uviedla.

Oprava mostov bude zahŕňať prevažne výmenu mostného zvršku. Počas nej obnovia vozovku, vymenia mostné závery, opravia rímsy, zvodidlá, zábradlia a takisto aj odvodňovací systém.

Opravou sa zároveň uskutoční sanácia podhľadov nosnej konštrukcie a spodnej stavby. Pri niektorých z mostov aj vymenia ložiská.

„Vo verejných obstarávaniach bude zapracovaná aj fakturačná indexácia, ktorá sa riadi metodickým pokynom Ministerstva dopravy SR. Jej zmyslom je umožnenie včasnej reakcie v prípade nárastu cien niektorých stavebných komodít,“ dodala Žgravčáková.

💡
Národná diaľničná spoločnosť chce opraviť skoro desať mostov, môže to stáť predbežne 21 miliónov eur.

Komentáre

Najnovšie