Prejsť na obsah

NBS očakáva v budúcom roku priaznivejší vývoj ekonomiky

Unsplash

Situácia je však podľa guvernéra Petra Kažimíra mimoriadne neistá.

BRATISLAVA 20. decembra (SITA) - Národná banka Slovenska (NBS) upravila svoju makroekonomickú prognózu na ďalšie roky.

Kým v septembrovej odhadovala pokles slovenskej ekonomiky na budúci rok o 1 %, aktuálne počíta s rastom okolo 1,5 %. Centrálna banka upravila aj úroveň inflácie.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Fenomén dnešnej doby je neistota a tá si diktuje každý deň novú realitu,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii povedal guvernér NBS Peter Kažimír. Na jeseň avizovali vysoké čísla inflácie a možnosť plytkej recesie. No medzi tým sa udiali viaceré veci.

„Všetci si myslíme, že ekonomiky Eurózony sú odolnejšie, ako sme si mysleli,“ skonštatoval Kažímír. Zároveň sa objavili kompenzácie v rámci boja s vysokými cenami energií.

„Ak sa do bodky splnia, vývoj ekonomiky v budúcom roku by mohol byť priaznivejší,“ poznamenal Kažimír. V budúcom roku teda počítajú s rastom okolo 1,5 %, v ďalšom okolo troch percent. Priemerná inflácia by v tomto roku mohla podľa NBS dosiahnuť zhruba 12 %, v budúcom 10 %.

„V ďalších rokoch to tiež nevidíme ružovo,“ doplnil Kažimír. V septembrovej prognóze však centrálna banka odhadovala, že priemerná celoročná inflácia by v budúcom roku mohla dosiahnuť 18 %.

Ako pokračoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, pozitívne sa vyvíja trh práce. „Napriek ťažkostiam naďalej vieme tvoriť pracovné miesta a dokonca v mnohých odvetviach je problém nájsť si kvalifikovanú pracovnú silu,“ poznamenal Ódor.

Čo sa týka miezd, v budúcom roku očakáva NBS nárast o 10,6 % a v roku 2024 by to mal byť rast o 9,9 %.

💡
NBS očakáva v budúcom roku rast 1,5 percenta. Ešte donedávna počítali s poklesom o jedno percento.

Komentáre

Najnovšie