Prejsť na obsah

Meníte zdravotnú poisťovňu? Nezabudnite to nahlásiť zamestnávateľovi

Unsplash

V prípade nenahlásenia zmeny zamestnávateľovi alebo ošetrujúcemu lekárovi hrozí pokuta až do výšky 331 eur.

BRATISLAVA 27. decembra (SITA) - So zmenou zdravotnej poisťovne sa spája aj povinnosť. Je potrebné nahlásiť túto skutočnosť svojmu zamestnávateľovi. A to najneskôr do ôsmich dní odo dňa zmeny. Ak má poistenec viacerých zamestnávateľov, je potrebné túto zmenu oznámiť všetkým.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ako pokračovala manažérka komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová, o zmene je potrebné informovať aj klientovho ošetrujúceho lekára. „Hlavne v prípade, ak máte schválenú alebo nedočerpanú liečbu v predchádzajúcej poisťovni, kde je potrebná žiadosť od ošetrujúceho lekára na pokračovanie liečby,“ pripomína Peterová.

Pokiaľ svoju povinnosť poistenec zanedbá, môže mu Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udeliť pokutu až do výšky 331 eur.

Zdravotná poisťovňa odporúča skontrolovať aj výšku platieb. Od januára 2023 sa totiž zvýši minimálna výška preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie pre samoplatiteľov a SZČO na 84,77 eura.

Minimálna výška preddavku pre osoby so zdravotným postihnutím je v sume 42,38 eura. Novú výšku odvodov treba zaplatiť za január do 8. februára.

💡
Zmena zdravotnej poisťovne so sebou nesie povinnosť nahlásiť to zamestnávateľovi.

Komentáre

Najnovšie