Prejsť na obsah

Lacnejšie energie zaplatíme na vyšších daniach, upozorňujú Dáta bez pátosu

Rizikom je tiež plytvanie energiami a pokrivenie trhu.

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) – Podľa Dát bez pátosu je vládna podpora energií najdrahšou atómovkou zatiaľ. Náklady sa pohybujú na úrovni 6 miliárd eur. Ako uviedli analytici na sociálnej sieti, vládne opatrenia zaplatíme všetci, vrátane chudobných, na daniach, ktoré budú musieť ísť výrazne hore.

Organizácia Matoviča a Hegera nešetrila. „Rozdávači bez štipky chápania situácie a toho, čomu čelíme. Pokračovanie hromadných celoplošných a “všetci-rovnako” riešení. Sprosté helicopter money. Miliardy eur ročne. Nápady nedoštudovaného ministra a jeho pritakávajúceho šéfa,“ napísali analytici.

Analytikom z Dáta bez pátosu prekáža, že vláda pri opatreniach sa nikde nezmienila o odmenách za šetrenie energiami. Taktiež poukázali, že bohatým s veľkými nehnuteľnosťami a s vysokou energetickou spotrebou pôjde vysoká pomoc.

Vláda mala podľa analytikov taktiež predstaviť pomoc vo forme vyšších príspevkov na bývanie chudobným domácnostiam či jednotlivcom.

„Ani náznak kopírovania úspešných schém pomoci z iných EÚ krajín cez energetické šeky postihnutým,“ dodali analytici, podľa ktorých má náš dlh v EÚ druhý najvyšší náklad.

„Pôjde to do nebies. Už tento rok sú náklady len na úroky viac ako 1 miliarda eur ročne. To je dvojnásobok nákladov minulého roka,“ konštatovali analytici.

Ceny elektriny pre domácnosti sa v budúcom roku podľa vlády nebudú zvyšovať. Plyn zdražie v priemere o 15 percent. Zvýši sa aj cena tepla od veľkých teplárenských firiem, a to v priemere tiež o 15 percent.

Ako uviedol na tlačovej besede predseda vlády Eduard Heger, ak by vláda neprijala mimoriadne opatrenia, domácnosti by zaplatili na energiách v budúcom roku o 6 miliárd eur viac.

Ako povedal na tlačovej besede minister financií Igor Matovič, štát pomôže v boji s drahými energiami dvoma spôsobmi.

Priamymi štátnymi dotáciami dodávateľom energií a kontraktom so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému dodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.

„Pomoc štátu je tak tých spomenutých 6 miliárd eur. V priemere 3 tisíc eur na slovenskú domácnosť,“ dodal Matovič.

💡
Dáta bez pátosu kritizujú vládne opatrenia na podporu domácností pri vysokých cenách energií. Zaplatíme to všetci na daniach, hovoria.

Komentáre

Najnovšie